X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Alexandre Tharaud: ułożyłem z dzieł Chopina bukiet kwiatów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 12:00
Audio
  • Alexandre Tharaud o Chopinie i płycie "Dziennik intymny". (PR, 18.08.2015)
Alexandre Tharaud występował z recitalami w najważniejszych salach koncertowych całego świata. Brał udział w tak uznanych festiwalach, jak: BBC Proms, Edinburgh International Festival, Aix-en-Provence, La Roque dAnthron, Ruhr, Piano Festival i Nuits de Dcembre de Moscou
Alexandre Tharaud występował z recitalami w najważniejszych salach koncertowych całego świata. Brał udział w tak uznanych festiwalach, jak: BBC Proms, Edinburgh International Festival, Aix-en-Provence, La Roque d’Anthéron, Ruhr, Piano Festival i Nuits de Décembre de MoscouFoto: Wojciech Grzędziński, dzięki uprzejmości festiwalu Chopin i Jego Europa

- Chopin to kompozytor, który szepcze do ucha, mówi dużo o sobie i zawiera z nami związek na całe życie - mówił o swoim odbiorze polskiego kompozytora Alexandre Tharaud.

Uczucia względem Chopina pianista najmocniej wyraził na płycie "Dziennik intymny", na którym znalazały się chopinowskie utwory towarzyszące mu w szczególnych momentach życia.

- Jego drugą balladę grałem na egzaminie wstępnym do konserwatorium paryskiego. Kiedy wykonuje to dzieło, wracają tamte uczucia - młodość, strach - które wtedy odczuwałem, a także nadzwyczajną przyjemność i pragnienie, by zostać pianistą - wyznawał Tharaud. - Z kolei Kontredans przypomina mi moje pierwsze lekcje gry na fortepianie z moją profesorką, która była dla mnie jak druga matka.

Alexandre Tharaud w rozmowie z Różą Światczyńską opowiadał, dlaczego muzyka Chopina jest szczególnie wzruszająca dla Francuzów oraz o tym, dlaczego nie warto brać udział w wielu konkursach pianistycznych.


Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin