Radio Chopin

Alexandre Tharaud: ułożyłem z dzieł Chopina bukiet kwiatów

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 12:00
Audio
  • Alexandre Tharaud o Chopinie i płycie "Dziennik intymny". (PR, 18.08.2015)
Alexandre Tharaud występował z recitalami w najważniejszych salach koncertowych całego świata. Brał udział w tak uznanych festiwalach, jak: BBC Proms, Edinburgh International Festival, Aix-en-Provence, La Roque dAnthron, Ruhr, Piano Festival i Nuits de Dcembre de Moscou
Alexandre Tharaud występował z recitalami w najważniejszych salach koncertowych całego świata. Brał udział w tak uznanych festiwalach, jak: BBC Proms, Edinburgh International Festival, Aix-en-Provence, La Roque d’Anthéron, Ruhr, Piano Festival i Nuits de Décembre de MoscouFoto: Wojciech Grzędziński, dzięki uprzejmości festiwalu Chopin i Jego Europa

- Chopin to kompozytor, który szepcze do ucha, mówi dużo o sobie i zawiera z nami związek na całe życie - mówił o swoim odbiorze polskiego kompozytora Alexandre Tharaud.

Uczucia względem Chopina pianista najmocniej wyraził na płycie "Dziennik intymny", na którym znalazały się chopinowskie utwory towarzyszące mu w szczególnych momentach życia.

- Jego drugą balladę grałem na egzaminie wstępnym do konserwatorium paryskiego. Kiedy wykonuje to dzieło, wracają tamte uczucia - młodość, strach - które wtedy odczuwałem, a także nadzwyczajną przyjemność i pragnienie, by zostać pianistą - wyznawał Tharaud. - Z kolei Kontredans przypomina mi moje pierwsze lekcje gry na fortepianie z moją profesorką, która była dla mnie jak druga matka.

Alexandre Tharaud w rozmowie z Różą Światczyńską opowiadał, dlaczego muzyka Chopina jest szczególnie wzruszająca dla Francuzów oraz o tym, dlaczego nie warto brać udział w wielu konkursach pianistycznych.


Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin