X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Olga Pasiecznik: pieśni Chopina wymagają bohaterstwa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 14:00
Audio
  • Z Olgą Pasiecznik o chopinowskich pieśniach rozmawia Anna Skulska. (PR, 15.08.2015)
Olga Pasiecznik (na zdj. w towarzystwie Natalii Pasiecznik) ma na swoim koncie ponad 40 partii operowych, występuje także w repertuarze kameralnym
Olga Pasiecznik (na zdj. w towarzystwie Natalii Pasiecznik) ma na swoim koncie ponad 40 partii operowych, występuje także w repertuarze kameralnymFoto: PAP/Darek Delmanowicz

- Wykonując chopinowskie pieśni, nie wolno ulec pokusie nadinterpretacji estradowej – mówiła Olga Pasiecznik, artystka 70. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.

Znakomita ukraińska śpiewaczka przedstawiła w Dusznikach - przy akompaniamencie swojej siostry Natalii, cenionej pianistki - chopinowskie pieśni i mazurki. W Dwójce opowiadała o trudnościach, z jakimi muszą się zmierzyć współcześni wykonawcy pieśni Chopina. - Z jednej strony wyglądałoby, że są proste pod kątem wymagań technicznych czy skali głosowej. Z drugiej jednak, jeśli popatrzymy, co jest w nich zawarte, stanowią dla wielu problem nie do pokonania.

Co sprawia, że pieśni te wymagają od wykonawcy niemalże bohaterstwa? Jak podołać zapisanym w tych dziełach interpretacyjnym wyzwaniom i nie popaść, co grozi nawet doświadczonym artystom, w kicz?

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin Olga Pasiecznik