Radio Chopin

Olga Pasiecznik: pieśni Chopina wymagają bohaterstwa

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 14:00
Audio
  • Z Olgą Pasiecznik o chopinowskich pieśniach rozmawia Anna Skulska. (PR, 15.08.2015)
Olga Pasiecznik (na zdj. w towarzystwie Natalii Pasiecznik) ma na swoim koncie ponad 40 partii operowych, występuje także w repertuarze kameralnym
Olga Pasiecznik (na zdj. w towarzystwie Natalii Pasiecznik) ma na swoim koncie ponad 40 partii operowych, występuje także w repertuarze kameralnymFoto: PAP/Darek Delmanowicz

- Wykonując chopinowskie pieśni, nie wolno ulec pokusie nadinterpretacji estradowej – mówiła Olga Pasiecznik, artystka 70. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.

Znakomita ukraińska śpiewaczka przedstawiła w Dusznikach - przy akompaniamencie swojej siostry Natalii, cenionej pianistki - chopinowskie pieśni i mazurki. W Dwójce opowiadała o trudnościach, z jakimi muszą się zmierzyć współcześni wykonawcy pieśni Chopina. - Z jednej strony wyglądałoby, że są proste pod kątem wymagań technicznych czy skali głosowej. Z drugiej jednak, jeśli popatrzymy, co jest w nich zawarte, stanowią dla wielu problem nie do pokonania.

Co sprawia, że pieśni te wymagają od wykonawcy niemalże bohaterstwa? Jak podołać zapisanym w tych dziełach interpretacyjnym wyzwaniom i nie popaść, co grozi nawet doświadczonym artystom, w kicz?

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin Olga Pasiecznik