X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Inon Barnatan: Chopina mogłaby zaśpiewać Maria Callas

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 11:00
Audio
  • Inon Barnatan: scherzo Chopina mogłaby zaśpiewać Maria Callas! (PR, 31.08.2014)
Inon Barnatan na Festiwalu Chopin i jego Europa w 2014 roku
Inon Barnatan na Festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2014 rokuFoto: materiały promocyjne

- Pierwsza rzecz, która przychodzi mi do głowy, gdy myślę o Chopinie, to jego umiłowanie do śpiewu. Linie melodyczne w jego utworach są jak gotowe tematy dla śpiewaków. Może dlatego tak muzyka jest tak ujmująca - zastanawiał się pianista Inon Barnatan przed swoim recital na Festiwalu "Chopin i jego Europa".

Izraelsko-amerykański pianista skonstruował program swojego warszawskiego występu wokół kategorii głosu w twórczości instrumentalnej Césara Francka, Samuela Barbera, Fryderyka Chopina i swojego ulubionego Franciszka Schuberta.

- Wokalność słychać zwłaszcza w utworach Schuberta. Nic dziwnego: w końcu to był jeden z najwybitniejszych kompozytorów pieśni. Ale nawet w tych wielkich formach jak jego Sonaty wciąż słychać intymny nastrój, śpiewność, poetyckość i bliskość głosu. Schubert nigdy tego nie stracił. Chopin myślał podobnie - mówił Inom Barnatan w rozmowie z Barbarą Schabowską.

Nic dziwnego, że fonograficznym debiutem artysty była płyta z utworami Schuberta z 2006 roku. Wywołała ona entuzjastyczne reakcje krytyków. Drugi album "Darknesse Visible" (2012) uznany został za instrumentalną płytę miesiąca przez "BBC Music Magazine" i trafił do czołówki rocznego zestawienia nagrań muzyki klasycznej "The New York Times". Najnowsze wydawnictwo (2013) to powrót do muzyka Schuberta.

Związek urodzonego w Izraelu pianisty ze Stanami Zjednoczonymi rozpoczął się w 2006 roku, gdy przeprowadził się on na stałe do Nowego Jorku. Bardzo szybko zrobił duże wrażenie na amerykańskim środowisku muzycznym, co już w 2009 przyniosło mu prestiżowy Avery Fisher Career Grant. W tym roku Barnatan rozpoczyna współpracę z Nowojorską Filharmonią jako pierwszy artysta występujący z tym zespołem regularnie przez kilka sezonów - "Artist in Assotiation".

- Ameryka jest przyjaznym miejscem do życia dla muzyka. Oczywiście Europa ma niesamowitą historię i ogromny dorobek muzyczny. Ale w Ameryce od razu poczułem się akceptowany - wyjaśniał artysta swój wybór. - Tam każdy może zostać, kim chce. Jeśli ktoś polubi twoją grę, to nie ma znaczenia twoje pochodzenie, szkoły, pedagodzy czy związki z tradycją. To rzadkie podejście - dodał.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy Barbary Schabowskiej z Inonem Barnatanem z audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

mm