X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Rafał Blechacz: marzę o nagraniu wszystkich mazurków

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 09:00
Audio
  • Rafał Blechacz opowiada o koncertach, nowej płycie i swoich marzeniach. (PR, 17.12.2012)
Fragment okładki płyty Debussy  Szymanowski, która ukazała się nakładem Deutsche Grammophon
Fragment okładki płyty "Debussy – Szymanowski", która ukazała się nakładem Deutsche GrammophonFoto: mat.promocyjne

Najpierw jednak do rąk melomanów trafiła płyta z polonezami polskiego kompozytora, które Rafał Blechacz nagra dla wytwórni Deutsche Grammophon.

Zwycięzca XV. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego rozpoczął w Lucernie 3 miesięczne turnee. Jego występy w Europie są zdominowane prze koncerty z towarzyszeniem orkiestry podczas których muzycy prezentują II koncert Ludwiga van Beethovena. W azjatyckiej części trasy koncertowej dominować będą występy recitalowe.

- Wielką radością są dla mnie występy z nowymi orkiestrami i prezentowanie naszych interpretacji. Ważne, żeby dopasować się muzycznie, żeby dyrygent i solista oddychali  tym samym powietrzem, tą samą frazą. Wtedy cała interpretacja jest bardzo naturalna - opowiadał Rafał Blechacz.

Zapytany o swoją metodę interpretacji muzyk podkreślił, że nasze emocje są uzależnione od tego, co jest zawarte w utworze, trzeba słuchać swojej intuicji, ale konieczne jest również poszerzanie swoich wiadomości teoretycznych. - Zwłaszcza kiedy gra się utwory klasyczne: sonaty Haydna, Mozarta Beethovena trzeba wiedzieć, co to jest ten styl klasyczny, styl wiedeński. Trzeba trochę poszperać, postudiować i słuchać swojego serca, być naturalnym w tym co się robi, bo publiczność wyczuje sztuczność w interpretacji - ocenia pianista.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.