Radio Chopin

Prof. Jan Ekier: prawda w dziełach Chopina

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 13:00
Audio
  • Wreszcie można grać Chopina! - wspomnienia profesora Jana Ekiera. (PR, 29.10.2014)
Jan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 roku
Jan Ekier udekorowany Orderem Orła Białego w 2010 rokuFoto: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej/Wikipedia

- Windziarz w hotelu w Montevideo zapytał, skąd jestem. Odpowiedziałem, że z Polski, a on zawołał: "Chopin!". To było jego pierwsze skojarzenie - tak twórca Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina, prof. Jan Ekier, wspominał swoje powojenne koncertowe wojaże.

Profesor Jan Ekier zmarł 15 sierpnia 2014 roku. Miał 101 lat. Dziełem jego życia było Wydanie Narodowe Dzieł Fryderyka Chopina , którego redaktorem naczelnym był od 1959 roku. Trzeba jednak pamiętać, że był on także kompozytorem, wybitnym pedagogiem i cenionym koncertującym pianistą.

Szczególnych wzruszeń dostarczyły mu występy po zakończeniu II wojny światowej. - Wreszcie można było w Polsce grać Chopin i go słuchać. Po niektórych koncertach byliśmy wzruszeni do łez - wspominał. Podkreślił też, że doświadczenie pianistyczne przydały mu się bardzo w pracy pedagoga. Wyjątkowo trafne okazały się jego rady dotyczące pamięci czy tremy.

W archiwalnym nagraniu profesor Jan Ekier opowiedział też o genezie Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina. Zachęcamy do wysłuchania audycji "Głosy z przeszłości", którą przygotowała Elżbieta Łukomska.

mm/bch