X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

1927

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 23:30
Jerzy Waldorff słucha Chopina na akumulatorach.
Audio
  • Jerzy Waldorff wspomina I Konkurs Chopinowski z 1927 roku (PR)
Jerzy Waldorff (pośrodku) i Stefan Kisielewski (z lewej)
Jerzy Waldorff (pośrodku) i Stefan Kisielewski (z lewej)Foto: PAP/Eugeniusz Wołoszczuk

Jerzy Waldorff był jednym z nielicznych słuchaczy pierwszego Konkursu Chopinowskiego w styczniu 1927 roku. Zapraszamy do wysłuchania archiwalnego nagrania jego barwnych wspomnień.

Pisarz opowiadał o prof. Jerzym Żurawlewie, który zainicjował Konkurs w trudnej dla sztuki sytuacji po I wojnie światowej. Musiała ona konkurować z dwiema rozrywkami, które opanowały Polskę: brydżem i sportem. Zasady tej drugiej prof. Jerzy Żurawlew postanowił jednak wykorzystać w swoim pomyśle. Z początku Konkurs Chopinowski miał być... drużynowy.

W 1927 roku konkursowych występów Jerzy Waldorff słuchał na wsi u rodziców za pomocą słuchawek Blaupunkt przypiętych do aparatu radiowego Superheterodyna. – Był na akumulatorach automobilowych, bo oczywiście nie było u nas elektryczności – mówił i wspominał sytuację, gdy słuchawki na uszy założyła jego babka. Usłyszała ona jednak coś zupełnie innego niż muzykę Chopina.