X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

1932

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 23:15
Pianiści bali się dzwonka.
Audio
  • Konkurs Chopinowski z 1932 roku we wspomnieniach Jerzego Waldorffa (PR)
Laureaci i jurorzy Konkursu Chopinowskiego w 1932 roku.
Laureaci i jurorzy Konkursu Chopinowskiego w 1932 roku. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe/domena publiczna

– Na pierwszych Konkursach Chopinowskich przewodniczący jury przerywał występ, jeśli ktoś źle grał – wspominał Jerzy Waldorff w nagraniu archiwalnym, opowiadając o pianistycznych zmaganiach w 1932 roku w czasie II Konkursu Chopinowskiego.

O ile w pierwszym Konkursie w 1927 roku brało udział tylko 26 pianistów z Polski, to w drugim było ich już 55 z siedmiu państw.  Międzynarodowe było również jury, ponieważ organizatorzy słusznie doszli do wniosku, że tu nie chodzi o to, byśmy uczyli innych, jak grać Chopina, tylko o to, żeby ten Chopin rozszedł się na cały świat i żeby w każdym kraju był inny styl chopinowski  mówił Jerzy Waldorff.

Snując swoją opowieść, krytyk wspomniał m.in. historię jednego z pianistów, któremu występ na konkursie uniemożliwił... pies.