Radio Chopin

1985 i 1990

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 21:15
Przełom epok, jeszcze w cieniu żelaznej kurtyny.
Audio
  • Stanisław Dybowski opowiada o XI i XII Konkursie Chopinowskim (PR)
XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Od lewej zdobywcy trzech pierwszych nagród: Stanisław Bunin (ZSRR), Marc Laforet (Francja) i Krzysztof Jabłoński (Polska)
XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Od lewej zdobywcy trzech pierwszych nagród: Stanisław Bunin (ZSRR), Marc Laforet (Francja) i Krzysztof Jabłoński (Polska)Foto: PAP/CAF - Zbigniew Matuszewski

Jedenasty Konkurs Chopinowski odbywał się jeszcze w cieniu żelaznej kurtyny, dwunasty już po zmianie ustroju. Oba wydarzenia wspominał muzykolog, dziennikarz i krytyk muzyczny Stanisław Dybowski.

W październiku 1985 roku konkursowe jury kierowało się politycznym kluczem. Zwyciężył przedstawiciel ZSRR Stanisław Bunin. Jednak zarówno on, jak i większość pozostałych laureatów nie mogło pochwalić się potem znaczącymi osiągnięciami. Wyjątkiem jest zdobywca trzeciej nagrody, Polak Krzysztof Jabłoński. – To znakomity pianista, do dzisiaj z powodzeniem koncertujący i prowadzący kursy mistrzowskie na całym świecie – mówił Stanisław Dybowski.

Muzykolog opowiadał też, że kilka lat temu Stanisław Bunin tłumaczył mu, dlaczego tak mało słyszy się o nim we współczesnej pianistyce. Wspominał też kolejny konkurs w 1990 roku, gdy nie przyznano pierwszej nagrody, choć obrady jury były dość gwałtowne.