Radio Chopin

1995-2010

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 21:00
Co zostało po tych Konkursach?
Audio
XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Zwycięzca konkursu Rafał Blechacz
XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Zwycięzca konkursu Rafał Blechacz Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Niektórzy pianiści wciąż się rozwijają, inni pozwalają o sobie zapomnieć. O czterech Konkursach Chopinowskich - trzynastym, czternastym, piętnastym i szesnastym - opowiadał muzykolog, dziennikarz i krytyk muzyczny Stanisław Dybowski.

W 1995 roku nie wyłoniono laureata pierwszej nagrody, drugie miejsce zdobyli zaś ex aequo Philippe Giusiano z Francji i Aleksiej Sułtanow z Rosji. – Ten drugi był przekonany o swoim zwycięstwie, ponieważ wcześniej już zdobył kilka innych nagród. Owszem, miał bardzo piękne interpretacje, lecz nie wszystkie rzeczy mu się udały – wspominał gość Dwójki. Karierę Rosjanina wkrótce potem przerwała przedwczesna śmierć.

Dla Polaków ważny okazał się Konkurs Chopinowski w 2005 roku, gdy zwyciężył Rafał Blechacz, wykształcony w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. – Zwrócił na siebie uwagę już w pierwszym etapie, a potem było coraz lepiej – mówił muzykolog.

"Coraz lepiej" to zresztą słowa, którymi można opisać dalszy artystyczny rozwój polskiego pianisty. Zdaniem Stanisława Dybowskiego to wynik sposobu, w jaki Rafał Blechacz traktuje swoje koncerty, a na który być może wpływ miał Krystian Zimerman.