X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

1995-2010

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 21:00
Co zostało po tych Konkursach?
Audio
XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Zwycięzca konkursu Rafał Blechacz
XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Zwycięzca konkursu Rafał Blechacz Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Niektórzy pianiści wciąż się rozwijają, inni pozwalają o sobie zapomnieć. O czterech Konkursach Chopinowskich - trzynastym, czternastym, piętnastym i szesnastym - opowiadał muzykolog, dziennikarz i krytyk muzyczny Stanisław Dybowski.

W 1995 roku nie wyłoniono laureata pierwszej nagrody, drugie miejsce zdobyli zaś ex aequo Philippe Giusiano z Francji i Aleksiej Sułtanow z Rosji. – Ten drugi był przekonany o swoim zwycięstwie, ponieważ wcześniej już zdobył kilka innych nagród. Owszem, miał bardzo piękne interpretacje, lecz nie wszystkie rzeczy mu się udały – wspominał gość Dwójki. Karierę Rosjanina wkrótce potem przerwała przedwczesna śmierć.

Dla Polaków ważny okazał się Konkurs Chopinowski w 2005 roku, gdy zwyciężył Rafał Blechacz, wykształcony w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. – Zwrócił na siebie uwagę już w pierwszym etapie, a potem było coraz lepiej – mówił muzykolog.

"Coraz lepiej" to zresztą słowa, którymi można opisać dalszy artystyczny rozwój polskiego pianisty. Zdaniem Stanisława Dybowskiego to wynik sposobu, w jaki Rafał Blechacz traktuje swoje koncerty, a na który być może wpływ miał Krystian Zimerman.