Radio Chopin

Krystian Zimerman

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2017 12:00
Zwycięzca w 1975 roku.
Audio
  • - Jestem szczęśliwy - mówił Krystian Zimerman po ogłoszeniu wyników IX Konkursu Chopinowskiego. (PR, 2.11.1975)
  • Krystian Zimerman: nie gram na fortepianie, tylko na sali koncertowej. (PR, 1.10.2014)
  • Krystian Zimerman na płytach. (PR, 4.12.2016)
Krystian Zimerman
Krystian ZimermanFoto: PAP/DPA

Urodzony 5 grudnia 1956 w Zabrzu zdobywca I nagrody oraz nagród specjalnych za najlepsze wykonanie mazurków oraz poloneza IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Krystian Zimerman od 7 roku życia pozostawał pod opieką pedagogiczną Andrzeja Jasińskiego, który kierował jego rozwojem artystycznym w Państwowej Szkole Muzycznej w Zabrzu, Państwowym Liceum Muzycznym w Katowicach oraz katowickiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Wkrótce po sukcesie na Konkursie Chopinowskim pianista rozpoczął międzynarodową karierę koncertową. W 1988 w Salzburgu dał światowe prawykonanie Koncertu fortepianowego Witolda Lutosławskiego. Odbył kilka tournées artystycznych po Europie, Japonii i USA.

W 1999 roku dla uczczenia 150 rocznicy śmierci Chopina powołał Polish Festival Orchestra, z którym to zespołem dał 41 koncertów na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych, wykonując w roli pianisty i dyrygenta oba koncerty fortepianowe Fryderyka Chopina. Pianista zajmuje się pracą pedagogiczną, prowadząc klasę fortepianu w Konserwatorium Muzycznym w Bazylei. W styczniu 2005 roku Krystian Zimerman został odznaczony orderem francuskiej Legii Honorowej.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016