X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Maciej Grzybowski

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 13:52
Maciej Grzybowski
Maciej GrzybowskiFoto: Jakub Cuman

Moje pierwsze spotkanie z Chopinem…
Słuchanie za pośrednictwem telewizji Krystiana Zimermana, grającego w roku 1975 na Konkursie Chopinowskim.

Myślę Chopin, mówię...
Kiedy myślę o Chopinie, słowa, słowa, słowa... stają się nieme. Jego osobliwość jest jedną z najczarowniejszych przygód, jakie spotkały człowieka.

Mój najbardziej osobisty utwór Chopina to…
Siedemnaste Preludium As-dur z op. 28.

Chopin na współczesnym steinwayu czy na historycznym erardzie, pleyelu, broadwoodzie?
Instrument - muzyczny czy medyczny - sam w sobie nie ma znaczenia. Wobec boga muzyki to bożek. Decyduje człowiecza osobowość. A jakiego używa środka, to sprawa jej artystycznej kuchni. W muzycznej grze chodzi o to, żeby ten na tle innych sztuk pięknych specyficzny pozaintelektulny przekaz trafił do duszy i serca mimo traktatów i naukowej wiedzy (np. właśnie w sprawach niegdysiejszych praktyk wykonawczych). Poznałem wybitne interpretacje tworzone na instrumentach współczesnych zarówno kompozytorom z czasów minionych, jak i nam. Wszystkie one są dla mnie ważne. I mimo iż moim medium jest fortepian mi współczesny, byłbym ciekaw chopinowskich mazurków wykreowanych nawet w brzmieniowym świecie klawesynu. Nie mam wątpliwości, że zabrzmiałyby fascynująco. Bo genialne metafizyczne piękno doskonale umie abstrahować od prozy fizycznej materii.