X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

1949. Nagroda Polskiego Radia dla Haliny Czerny-Stefańskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 07:00
Jedna ze zwyciężczyń IV Konkursu Chopinowskiego okazała się także najlepsza w graniu mazurków.
Audio
  • Poetka fortepianu: Halina Czerny-Stefańska (PR, 17.01.2013)
Halina Czerny-Stefańska
Halina Czerny-StefańskaFoto: PAP/Janusz Rosikon

Pianistka i pedagog Halina Czerny-Stefańska urodziła się 31 grudnia 1922 w Krakowie, zmarła zaś 1 lipca 2000 tamże. W 1949 roku wraz z Bellą Dawidowicz wygrała Konkurs Chopinowski, a także otrzymała wyróżnienie za najlepsze wykonanie mazurków. Świetnie poradziła sobie także z innymi formami.

– Pamiętam z tego konkursu szczególnie pięknie wykonanego Poloneza fis-moll, Scherzo h-moll i Koncert e-moll z orkiestrą. Jedną z charakterystycznych cech jej talentu była wspaniała umiejętność wykonywania dużej formy muzycznej , co nie każdemu się udaje. Szereg całkiem dobrych pianistów gra wielką formę tak, jakby grali serię nokturnów czy preludiów – powiedział krytyk muzyczny Józef Kański w rozmowie z Anną Skulską. - Doskonale jej umiejętności było widać w Polonezie fis-dur Juliusza Zarębskiego, grała go bardzo pięknie do końca życia. Wbrew temu, co niektórzy mówią, nie była to pianistyka romantyczna, przynajmniej wedle mojego odczucia. Nie brakowało tam niczego, ale było to raczej chłodne. Bardzo pięknie grała formy taneczne, polonezy, mazurki – mówił Józef Kański w Polskim Radiu.

Z kolei prof. Stefan Wojtas podkreślał jej niesamowity zmysł do miniatur: nokturnów i preludiów. – Jej fantastyczna intuicja miała tu pole do popisu. Po niej w Polsce tylko Janusz Olejniczak posiada tę naturalność frazy – oceniał pianista.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016