Radio Chopin

1949. Nagroda Polskiego Radia dla Haliny Czerny-Stefańskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 07:00
Jedna ze zwyciężczyń IV Konkursu Chopinowskiego okazała się także najlepsza w graniu mazurków.
Audio
  • Poetka fortepianu: Halina Czerny-Stefańska (PR, 17.01.2013)
Halina Czerny-Stefańska
Halina Czerny-StefańskaFoto: PAP/Janusz Rosikon

Pianistka i pedagog Halina Czerny-Stefańska urodziła się 31 grudnia 1922 w Krakowie, zmarła zaś 1 lipca 2000 tamże. W 1949 roku wraz z Bellą Dawidowicz wygrała Konkurs Chopinowski, a także otrzymała wyróżnienie za najlepsze wykonanie mazurków. Świetnie poradziła sobie także z innymi formami.

– Pamiętam z tego konkursu szczególnie pięknie wykonanego Poloneza fis-moll, Scherzo h-moll i Koncert e-moll z orkiestrą. Jedną z charakterystycznych cech jej talentu była wspaniała umiejętność wykonywania dużej formy muzycznej , co nie każdemu się udaje. Szereg całkiem dobrych pianistów gra wielką formę tak, jakby grali serię nokturnów czy preludiów – powiedział krytyk muzyczny Józef Kański w rozmowie z Anną Skulską. - Doskonale jej umiejętności było widać w Polonezie fis-dur Juliusza Zarębskiego, grała go bardzo pięknie do końca życia. Wbrew temu, co niektórzy mówią, nie była to pianistyka romantyczna, przynajmniej wedle mojego odczucia. Nie brakowało tam niczego, ale było to raczej chłodne. Bardzo pięknie grała formy taneczne, polonezy, mazurki – mówił Józef Kański w Polskim Radiu.

Z kolei prof. Stefan Wojtas podkreślał jej niesamowity zmysł do miniatur: nokturnów i preludiów. – Jej fantastyczna intuicja miała tu pole do popisu. Po niej w Polsce tylko Janusz Olejniczak posiada tę naturalność frazy – oceniał pianista.

***

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2016