X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

1937. Nagroda Polskiego Radia dla Jakova Zaka

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 14:00
Rosjanin - triumfator III Konkursu Chopinowskiego - był niezrównanym wykonawcą mazurków.
Yakow Zak
Yakow ZakFoto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/wikimedia/domena publiczna

Na warszawskim konkursie Zak zwrócił na siebie uwagę już pierwszym występem. Profesor Karol Stromenger napisał o tym w prasie następująco:

"Dnia szóstego [przesłuchań – przyp. sd], wybił się pianista rosyjski Jakow Zak. Zdawało się, że fortepian nagle zakwitł tonem żywym i soczystym. Instrument nabrał barw, spłynął na salę piękny dźwięk [...] Niezwykle świetne było wykonanie Etiudy a-moll nr 2 z op. 10 w tempie niemal glissando, ze zdumiewającą przy tym równością. Przy całej finezji uderzenia mazurki podane były z prostotą".

W pokonkursowym sprawozdaniu prof. Piotr Rytel, sam świetny pianista i kompozytor, grę Zaka scharakteryzował słowami:

"Piękne zwycięstwo i tryumf [...]. Mazurki, owe tak najbardziej polskie mazurki Chopina, najlepiej, jak się okazuje, zrozumiał, odczuł, grał pan Jakow Zak. [...]. To, co robią palce Zaka, ta ich perfekcja, niespotykana u pianistów innych, może nawet przewyższających Zaka swym talentem [...] musi imponować i – bądźmy szczerzy – zachwycać. [...]. Tą perfekcją, tą absolutną swobodą [...] Zak pobił wszystkich – w opinii jurorów i prawdopodobnie także w opinii wielu słuchaczów".

***

Stanisław Dybowski/Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 2003-2015