X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

2003. Diamentowa Batuta dla Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 10:00
- Póki sił, póki ochoty również do pisania następnych utworów, będę po prostu to robił - powiedział Polskiemu Radiu Krzysztof Penderecki.
Audio
  • Diamentowa Batuta dla Krzysztofa Pendereckiego. (PR, 2003)
Koncert na trąbkę i orkiestrę to kolejny w olbrzymim - obejmującym kilkanaście tytułów - zbiorze koncertów instrumentalnych Krzysztofa Pendereckiego
Koncert na trąbkę i orkiestrę to kolejny w olbrzymim - obejmującym kilkanaście tytułów - zbiorze koncertów instrumentalnych Krzysztofa PendereckiegoFoto: Akumiszcza, lic. CC (wikipedia)

Wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki otrzymał Diamentową Batutę - nagrodę Polskiego Radia - z okazji 70-lecia urodzin i 50-lecia pracy artystycznej. "W uznaniu za wybitne zasługi dla muzycznej kultury polskiej i światowej działalności kompozytorskiej i dyrygenckiej" - słyszymy w uzasadnieniu.

- Będę w dalszym ciągu jeździł i póki sił, póki ochoty również do pisania następnych utworów, będę po prostu to robił - powiedział Polskiemu Radiu Krzysztof Penderecki.

Krzysztof Penderecki należy do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów i największych twórców muzyki współczesnej. Wśród jego kompozycji, które zyskały największe uznanie, są m.in. "Tren ofiarom Hiroszimy", "Pasja wg św. Łukasza", opery "Diabły z Loudun", "Raj utracony", "Czarna maska", "Ubu Król", "Polskie Requiem" i monumentalne "Siedem bram Jerozolimy".


* Diamentowa Batuta to nagroda indywidualna przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia "za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia". Laureatami zostali: Jan Krenz (1995), Stefan Rachoń (1995), Stanisław Wisłocki (1997), Antoni Wit (1998), Krzysztof Penderecki (2003), Kazimierz Kord (2005), Stefan Stuligrosz (2005), Jerzy Maksymiuk (2006), Jerzy Semkow (2008), Stanisław Skrowaczewski (2008), Tadeusz Strugała (2011) i Jacek Kaspszyk (2015).