Radio Chopin

2003. Diamentowa Batuta dla Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 10:00
- Póki sił, póki ochoty również do pisania następnych utworów, będę po prostu to robił - powiedział Polskiemu Radiu Krzysztof Penderecki.
Audio
  • Diamentowa Batuta dla Krzysztofa Pendereckiego. (PR, 2003)
Koncert na trąbkę i orkiestrę to kolejny w olbrzymim - obejmującym kilkanaście tytułów - zbiorze koncertów instrumentalnych Krzysztofa Pendereckiego
Koncert na trąbkę i orkiestrę to kolejny w olbrzymim - obejmującym kilkanaście tytułów - zbiorze koncertów instrumentalnych Krzysztofa PendereckiegoFoto: Akumiszcza, lic. CC (wikipedia)

Wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki otrzymał Diamentową Batutę - nagrodę Polskiego Radia - z okazji 70-lecia urodzin i 50-lecia pracy artystycznej. "W uznaniu za wybitne zasługi dla muzycznej kultury polskiej i światowej działalności kompozytorskiej i dyrygenckiej" - słyszymy w uzasadnieniu.

- Będę w dalszym ciągu jeździł i póki sił, póki ochoty również do pisania następnych utworów, będę po prostu to robił - powiedział Polskiemu Radiu Krzysztof Penderecki.

Krzysztof Penderecki należy do grona najwybitniejszych polskich kompozytorów i największych twórców muzyki współczesnej. Wśród jego kompozycji, które zyskały największe uznanie, są m.in. "Tren ofiarom Hiroszimy", "Pasja wg św. Łukasza", opery "Diabły z Loudun", "Raj utracony", "Czarna maska", "Ubu Król", "Polskie Requiem" i monumentalne "Siedem bram Jerozolimy".


* Diamentowa Batuta to nagroda indywidualna przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia "za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia". Laureatami zostali: Jan Krenz (1995), Stefan Rachoń (1995), Stanisław Wisłocki (1997), Antoni Wit (1998), Krzysztof Penderecki (2003), Kazimierz Kord (2005), Stefan Stuligrosz (2005), Jerzy Maksymiuk (2006), Jerzy Semkow (2008), Stanisław Skrowaczewski (2008), Tadeusz Strugała (2011) i Jacek Kaspszyk (2015).