Radio Chopin

1995. Diamentowa Batuta dla Stefana Rachonia

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 15:00
Legendarny dyrygent Orkiestry Polskiego Radia. - On miał absolutny słuch i grał jak anioł, a serdeczność ludzka kipiała z niego - mówiła o Stefanie Rachoniu Irena Santor. 
Audio
  • Wspomnienia o Stefanie Rachoniu w audycji Anny Skulskiej. (PR, 16.03.2015)
Stefan Rachoń, dyrygent i skrzypek
Stefan Rachoń, dyrygent i skrzypekFoto: Zygmunt Januszewski/Archiwum PR

Był wybitnym skrzypkiem i dyrygentem, który w 1945 roku założył w Warszawie Orkiestrę Polskiego Radia. Wraz z nią dokonał tysięcy nagrań muzyki klasycznej oraz rozrywkowej i wystąpił na najważniejszych festiwalach polskiej piosenki.

Jeden z muzyków orkiestry, Jerzy Górzyński, wspominał o trudnościach stojących przed muzykami, którzy tuż po wojnie tworzyli Orkiestrę Polskiego Radia. Wszystkim towarzyszyło zmęczenie wojennymi przeżyciami, brakowało wówczas także akcesoriów do instrumentów, na przykład strun do skrzypiec. - Mimo to wszyscy wiedzieli, że będzie orkiestra i będziemy grali. Nie przypominam sobie, żeby którykolwiek z muzyków w którymś momencie zwątpił - mówił gość Dwójki.

Posłuchaj audycji "Rozmowy o muzyce" ze wspomnieniami Barbary Nieman, Ireny Santor, Wiesława Ochmana, Adama Sławińskiego oraz samego Stefana Rachonia - mówił o radiowej audycji, która - jak przekonywał - uratowała mu życie.

* Diamentowa Batuta to nagroda indywidualna przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia "za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia". Laureatami byli: Jan Krenz (1995), Stefan Rachoń (1995), Stanisław Wisłocki (1997), Antoni Wit (1998), Krzysztof Penderecki (2003), Kazimierz Kord (2005), Stefan Stuligrosz (2005), Jerzy Maksymiuk (2006), Jerzy Semkow (2008), Stanisław Skrowaczewski (2008), Tadeusz Strugała (2011) i Jacek Kaspszyk (2015).