X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

1995. Diamentowa Batuta dla Stefana Rachonia

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 15:00
Legendarny dyrygent Orkiestry Polskiego Radia. - On miał absolutny słuch i grał jak anioł, a serdeczność ludzka kipiała z niego - mówiła o Stefanie Rachoniu Irena Santor. 
Audio
  • Wspomnienia o Stefanie Rachoniu w audycji Anny Skulskiej. (PR, 16.03.2015)
Stefan Rachoń, dyrygent i skrzypek
Stefan Rachoń, dyrygent i skrzypekFoto: Zygmunt Januszewski/Archiwum PR

Był wybitnym skrzypkiem i dyrygentem, który w 1945 roku założył w Warszawie Orkiestrę Polskiego Radia. Wraz z nią dokonał tysięcy nagrań muzyki klasycznej oraz rozrywkowej i wystąpił na najważniejszych festiwalach polskiej piosenki.

Jeden z muzyków orkiestry, Jerzy Górzyński, wspominał o trudnościach stojących przed muzykami, którzy tuż po wojnie tworzyli Orkiestrę Polskiego Radia. Wszystkim towarzyszyło zmęczenie wojennymi przeżyciami, brakowało wówczas także akcesoriów do instrumentów, na przykład strun do skrzypiec. - Mimo to wszyscy wiedzieli, że będzie orkiestra i będziemy grali. Nie przypominam sobie, żeby którykolwiek z muzyków w którymś momencie zwątpił - mówił gość Dwójki.

Posłuchaj audycji "Rozmowy o muzyce" ze wspomnieniami Barbary Nieman, Ireny Santor, Wiesława Ochmana, Adama Sławińskiego oraz samego Stefana Rachonia - mówił o radiowej audycji, która - jak przekonywał - uratowała mu życie.

* Diamentowa Batuta to nagroda indywidualna przyznawana przez Zarząd Polskiego Radia "za wybitne kreacje artystyczne, rozsławianie muzyki polskiej w kraju i za granicą oraz przybliżanie jej milionom słuchaczy Polskiego Radia". Laureatami byli: Jan Krenz (1995), Stefan Rachoń (1995), Stanisław Wisłocki (1997), Antoni Wit (1998), Krzysztof Penderecki (2003), Kazimierz Kord (2005), Stefan Stuligrosz (2005), Jerzy Maksymiuk (2006), Jerzy Semkow (2008), Stanisław Skrowaczewski (2008), Tadeusz Strugała (2011) i Jacek Kaspszyk (2015).