X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Zbyt niezawodny. Zmarł klasyk batuty.

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 15:14
Tak oczywisty, że przywykliśmy nie doceniać jego roli. Za każdym razem jednak, w niezliczonej ilości produkcji z ostatnich 60 lat, była ona fundamentalna i nadzwyczajna. W sobotę zmarł Gennadij Rożdiestwieński. Miał 87 lat.
Giennadi Rożdiestwieński podczas festiwalu Praska Wiosna, 2007
Giennadi Rożdiestwieński podczas festiwalu Praska Wiosna, 2007Foto: wiki user: JialiangGao

Znały go doskonale wszystkie współczesne pokolenia słuchaczy, gdyż dyrygował od 60 lat, swoimi nagraniami tworząc korpus rejestracji nie tylko dzieł rosyjskich - co oczywiste - lecz i zachodnich. Dzięki rejestracji kompletu Symfonii Dymitra Szostakowicza przeszedł do historii, stając w szeregu obok Kiryłła Kondraszyna (to dwa bezkonkurencyjne, klasyczne zestawy), a jednocześnie jego niestrudzone poszukiwania pozwoliły znakomicie utrwalić i zaprezentować światu szereg utworów drobnych i rzadkich (cykl Szostakowiczowskich płyt Z rękopisów różnych lat, rewelacyjna i rewolucyjna muzycznie opera Nos wg Gogola, Gracz Prokofiewa w oryginalnej wersji, Ożenek Musorgskiego...). Jego perfekcyjnej i energicznej batucie zawdzięczamy też komplety symfonii Prokofiewa (także wszystkie balety, co oznacza szereg utworów praktycznie niewykonywanych), Głazunowa, Czajkowskiego dzieła współczesnych rosyjskich kompozytorów - Denisowa czy Sznitkego - ale i klasyków zachodnich: Brucknera, Sibeliusa, Honeggera, a ostatnio nawet Vaughana-Williamsa. Związany był przede wszystkim z zespołami moskiewskimi, kierując m.in. Orkiestrą Radia i TV ZSRR (1961-74) i Orkiestrą Syfoniczną Ministerstwa Kultury ZSRR, z którą powstała większość klasycznych już rejestracji (1983-91), a także orkiestrami teatralnymi. Za granicą szefował orkiestrom w Sztokholmie, BBC oraz Wiener Symphoniker.

Jakub Puchalski