Radio Chopin

Urodziny: gramy w Grammy!

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 12:20
Jedyny polski „nieklasyczny” zdobywca Nagrody Grammy, Włodek Pawlik, 4 października obchodził swoje 60. urodziny. Składamy najlepsze życzenia jubilatowi (60 Grammy w następnych 60 latach grania!), a Państwa zapraszamy na wyjątkowy występ Trio sławnego jazzmana, jaki bawić nas będzie już za miesiąc, 9 listopada, w ramach cyklu koncertowego Polskiego Radia Chopin A la polonaise.
Włodek Pawlik Trio, 9 listopada 2018 w Polskim Radio Chopin
Włodek Pawlik Trio, 9 listopada 2018 w Polskim Radio ChopinFoto: PR Chopin

Tym razem zapraszamy nie tylko do śledzenia transmisji, ale też do studia im. Władysława Szpilmana w gmachu Polskiego Radia przy alei Niepodległości 77/85 w Warszawie (bezpłatne bilety będzie można uzyskać poprzez naszą stronę na Facebooku).

Zaproszenie publiczności będzie nowością w cyklu À la polonaise, ale nie jedyną, jaka wydarzy się na tym koncercie. Po raz pierwszy będziemy gościć Włodka Pawlika i mniej celebrować, a raczej bawić się muzyką: Chopina, Paderewskiego, ale też samego Włodka Pawlika (z płyty Anhelli, inspirowanej poematem Słowackiego). Przede wszystkim zaś po raz pierwszy – i jedyny – będziemy jednocześnie świętować swoje własne pierwsze urodziny (Polskie Radio Chopin uruchomione zostało 11 listopada 2017 r.) oraz stulecie niepodległości.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19.00, wystąpi trio w składzie: Włodek Pawlik (fortepian), Paweł Pańta (kontrabas) oraz Adam Zagórski (perkusja). Wieczór poprowadzi znany Państwu z jazzowych audycji w Polskim Radiu Chopin – redaktor Programu 2 Polskiego Radia Andrzej Zieliński.

Bilety na występ rozdawane będą od 20 października br. za pośrednictwem Facebooka naszej stacji. Od tego dnia – w drodze konkursu – będzie można również zdobyć płytę artysty z jego podpisem, a wśród dostępnych tytułów znajdzie się kilka egzemplarzy wyróżnionego Nagrodą Grammy, legendarnego już albumu Night in Calisia.

Całe wydarzenie będzie transmitowane na Portalu Polskiego Radia Chopin, a 11 listopada o godzinie 12.00 na antenie Polskiego Radia Chopin nadana zostanie jego rejestracja.

Ciekawostką jest, że rekordzistami wśród laureatów nagród Grammy są artyści klasyczni. Najwięcej statuetek zdobyła Chicago Symphony Orchestra, a indywidualnie wieloletni szef tego zespołu, Georg Solti. Polakom także przypadło już kilka nagród – poza Pawlikiem wszystkie w kategoriach klasycznych. Najczęściej wyróżnianym polskim muzykiem jest Krzysztof Penderecki.

Orlen - Mecenas Kultury