X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Eufonie czy euforie?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 12:00
Dość powszechnie wiadome jest, że Europa środkowa jest ojczyzną największej muzyki, lecz twierdzenie to dotyczy głównie kręgu niemieckiego. Niesłusznie, bo każda z krain na wschód od Odry i od Alp dała światu także wybitnych, wyjątkowych kompozytorów.
Ivn Fischer - jeden z najwybitniejszych dyrygentów współczesności - wraz ze swą znakomitą orkiestrą wystąpi na zakończenie festiwalu Eufonie, 1 grudnia.
Iván Fischer - jeden z najwybitniejszych dyrygentów współczesności - wraz ze swą znakomitą orkiestrą wystąpi na zakończenie festiwalu Eufonie, 1 grudnia.Foto: Ákos Stiller

Nie tylko Chopin, Liszt, Dvořák – z krajów leżących między Niemcami i Austrią a Rosją i Turcją pochodzi cała plejada wielkich twórców, nawet jeżeli kraje te nie mogły w swoim czasie dać im swego obywatelstwa, bo nie figurowały na mapie. Właśnie na tym momencie historii chce skupić się tegoroczny festiwal Eufonie – pierwszy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej. Organizatorzy, Narodowe Centrum Kultury, pragną pokazać, jaką muzykę przyniosły w naszym regionie chwile odzyskiwania niepodległości, czy też jak rodząca się niepodległość wpływała na muzykę i muzyków.

To ogólny pomysł festiwalu, widoczny zwłaszcza w wybranych koncertach symfonicznych, które połączą Szymanowskiego, Bartóka, Enescu i innych – ale usłyszeć będzie można i III Symfonię Henryka Mikołaja Góreckiego z Aleksandrą Kurzak a pod batutą Jacka Kaspszyka (także w transmisji w radiowej Dwójce), i monograficzny koncert twórczości Arvo Pärta pod dyr. specjalisty od jego muzyki, Tõnu Kaljustego. Nie zabraknie też kompozycji współczesnych, wraz z prawykonaniem nowego utworu Hanny Kulenty – DoubleCelloConcerto – i elektroniką. Nieuchronnie pojawi się również nurt folkowy – „nieuchronnie“, gdyż przed stuleciem bardzo dynamicznie rozwijające się badania etnomuzykologiczne (Kodaly, Bartók) doprowadziły nie tylko do zmiany wyobrażeń o muzyce ludowej Europy środkowej i wschodniej, ale i wprowadziły zupełnie nowy język do klasycznej twórczości muzycznej, która przeżyła w efekcie najgłębszą inspirację folklorem w swej historii.


Eufonie rozpoczęły się niecodziennie: w piątek ostatni koncert Festiwal Krzysztofa Pendereckiego był zarazem inauguracją nowego festiwalu; tym sposobem Eufonie mają więc już za sobą występ m.in. Anne-Sophie Mutter, Christopha Eschenbacha i Leonarda Slatkina, a także obecność na estradzie Pendereckiego, odbierającego kolejne nagrody – w tym Diamentowy mikrofon od Polskiego Radia. Na festiwalu nie zabraknie jednak i innych gwiazd – szczególnie polecić trzeba koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic pod batutą jej nowego dyrektora artystycznego, wybitnego dyrygenta Lawrence'a Fostera (24 listopada, sobota, godz. 19.30, w programie Enescu, Szymanowski, Sibelius i Bartók), a także Budapesztańskiej Orkiestry Festiwalowej i Ivána Fischera (następna sobota, 1 grudnia, w programie Dvořák i Beethoven) – ta ostatnia jest zapewne najlepszą środkowoeuropejską orkiestrą, jej kapelmistrz zaś bezpośrednim spadkobiercą największej tradycji węgierskiej dyrygentury, nadzwyczajnym kontynuatorem dziedzictwa Reinera, Szella, Fricsaya, Doratiego czy Soltiego.

Więcej o festiwalu.