X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

By zalśnił na nowo

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 14:08
Czy nie mogliśmy doczekać się tego momentu? A może jednak... powinniśmy? Bo co my wiemy o Moniuszce?
Portret Stanisława Moniuszki
Portret Stanisława MoniuszkiFoto: Polona.pl/domena publiczna

Rok 2019 ogłoszony został Rokiem Stanisława Moniuszki, gdyż mija w nim dwustulecie urodzin najwybitniejszego XIX-wiecznego kompozytora polskich oper. Przez te dwa wieki nazwisko Moniuszki zadomowiło się w repertuarze teatrów operowych i w nadwiślańskiej świadomości, szeroko znane są także dwa popularne tytuły: Halka i Straszny dwór. Kto jednak zanuci cokolwiek z Hrabiny albo Flisa, komu nieobcy jest Paria? Okazuje się, że twórca, zabiegający o publiczność nie bez powodzenia (bo muzyczne komedie, a w tych Moniuszko jednak celował, zawsze były lubiane), kochany jest do dziś za ułamek swojego dorobku, poza swym krajem zaś – kompletnie nieznany. Rok 2019 ma odmienić tę sytuację.

Anonsowaliśmy już wydarzenia poprzedzające, przed nami inauguracja Roku Moniuszki. 5 stycznia Halka w wersji eksportowej, czyli po włosku (w XIX-wiecznym tłumaczeniu), w zgodzie z pierwotnymi realiami wykonawczymi, czyli na historycznych instrumentach, w wykonaniu jednej z najlepszych orkiestr tego nurtu, włoskiej Europa Galante, pod dyrekcją Fabia Biondiego. To powtórzenie koncertowego wykonania z sierpnia, będącego jednym z wyjątkowych wydarzeń festiwalu Chopin i Jego Europa – tym razem jednak nie w małym Studio im. Lutosławskiego, a w przestrzeni Teatru Wielkiego. Powtórzona zostanie także obsada, w której dał się zapamiętać znakomity, brazylijski Jontek – Matheus Pompeu, a także świetny Chór – Opery i Filharmonii Podlaskiej. Nade wszystko jednak istotna jest batuta Fabia Biondiego, który zakochał się w partyturze, odkrywając w niej nie tylko znany sobie język włoskiego belcanta czy romantyzmu niemieckiego, lecz przede wszystkim indywidualne cechy samego polskiego kompozytora. Opowiedział nam też o nich w rozmowie, którą niebawem odnajdą Państwo na naszym portalu, a w sobotę – w dniu koncertu – także na naszej antenie.

Wszystkie wydarzenia związane z Rokiem Moniuszkowskim znajdą Państwo natomiast na stronie www.moniuszko200.pl.