X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Pierwszy w XXI, ostatni z XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 13:00
W minionym tygodniu podczas festiwalu Wratislavia Cantans w ramach swego pożegnalnego tournée wystąpił Zubin Mehta. Wielki dyrygent poprowadził swą Israel Philharmonic Orchestra w III Symfonii Gustava Mahlera. Z tego powodu w sobotnim „Uchu nienasyconym” sięgamy zarówno do nagrań hinduskiego kapelmistrza, jak i do przedstawiającego wyłanianie się łańcucha bytów dzieła Mahlera.
Zubin Mehta, 2010
Zubin Mehta, 2010Foto: wikipedia / domena publiczna

Mehta – z najlepszych dla siebie lat 70. – poprowadzi u nas jedną z najbardziej efektownych interpretacji Święta wiosny Strawińskiego. Trzecią Mahlera – wielką, ale zarazem roztapiającą się w obrazach natury – zagra Orkiestra Radia Bawarskiego pod batutą innego dzisiejszego nestora, Bernarda Haitinka. Spodziewam się, że nawet słuchacze wrocławskiego koncertu, podobno bardzo udanego, nie będą rozczarowani – gdyż Haitink, odwrotnie, niż Mehta (którego pierwszy etap kariery przyniósł najciekawsze jego produkcje), dziś jest dojrzałym mistrzem sięgającym iście olimpijskich szczytów.

Sława muzyków potrafi trwać krótko. Do końca XIX wieku – póki nie było nagrań – do momentu, w którym przestawali występować. W ten sposób Sidney Foster, amerykański pianista, okazał się może ostatnim muzykiem XIX-wiecznym. Był znany, ceniony i popularny, ale nie nagrywał płyt – w efekcie popadł błyskawicznie w niemal całkowite zapomnienie. Jego styl gry także zmieściłby się w estetyce XIX-wiecznej. W sobotnim Uchu nienasyconym spotkamy się m.in. z jego niezwykłą, epicką Balladą f-moll – a także z wyjątkową kreacją lirycznego III Koncertu fortepianowego Bartóka, który poprowadzi Aaron Copland.


Jakub Puchalski