X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Wzajemny interes świata kultury i mediów

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 23:00
Nagrody Mediów Publicznych, do których po 11 latach przerwy powróciły Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa, w zeszłym tygodniu otrzymali zwycięzcy w trzech kategoriach: Obraz, Muzyka i Słowo. W kategorii muzycznej, najważniejszej dla Polskiego Radia, statuetkę oraz wygraną w wysokości 100 tysięcy złotych podczas uroczystej gali otrzymał Jan Ptaszyn Wróblewski. 
Agata Zubel
Agata Zubel Foto: zubel.pl

W każdej z kategorii powołano kapitułę, która nominowała pięć osób, spośród których wyłoniła laureata. W kategorii Muzyka w kapitule znaleźli się kompozytorka, dyrygentka i była minister kultury i sztuki Joanna Wnuk-Nazarowa (przewodnicząca), kompozytor Krzysztof Penderecki, prezes Związku Kompozytorów Polskich Mieczysław Kominek, kompozytor i multiinstrumentalista Mateusz Pospieszalski oraz wokalistka Krystyna Prońko. Obok Jana Ptaszyna Wróblewskiego nominowani byli Janusz Prusinowski, Marek Moś, Józef Skrzek i  jedyna kobieta wśród wyróżnionych – Agata Zubel. 

„Jej artystyczna aktywność jest wręcz niewiarygodna – oto jedna z najwybitniejszych polskich śpiewaczek jest równocześnie jedną z najwyżej cenionych kompozytorek młodego pokolenia, potrafi też grać na instrumentach perkusyjnych. A trzeba dodać, że we wszystkich dziedzinach uparcie dąży do perfekcji”

– tak o Agacie Zubel pisał przed laty muzykolog Maciej Jabłoński.

Istotnie – już początki kariery artystki wyglądały obiecująco. Agata Zubel (ur. 25 stycznia 1978 roku we Wrocławiu) ukończyła z wyróżnieniem studia kompozytorskie w klasie Jana Wichrowskiego oraz wokalne pod kierunkiem Danuty Paziuk-Zipser w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Naukę pogłębiała również w Conservatoruim Hogeschool Enschede w Holandii oraz na licznych kursach. Jest stypendystką m.in. Ministra Kultury, Zarządu miasta Wrocławia, Ernst von Siemens Musikstiftung, Rockefeller Foundation, Kultur Kontakt Austria, Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz Fundacji Edukacji Międzynarodowej.

Zubel jest laureatką wielu konkursów oraz uczestniczką rozmaitych festiwali kompozytorskich i wokalnych. Swoje dzieła komponowała na zamówienie prestiżowych instytucji muzycznych, takich jak Los Angeles Philharmonic, Seattle Symphony, Ensemble InterContemporain, Klangforum Wien, London Sinfonietta i in.

Wśród kilkunastu publikacji fonograficznych znajdują się te kompozytorskie – wydana przez KAIROS monograficzna płyta Not I oraz nagrodzony Fryderykiem album „Cascando” (CD Accord) oraz wokalne – nominowane do Fryderyka Dream Lake z interpretacjami pieśni Witolda Lutosławskiego i Andrzeja Czajkowskiego, Poems z pieśniami Coplanda, Berga i Szymańskiego oraz album „El Derwid – Plamy na słońcu”.

W 2010 roku jej opera-balet Between została wystawiona w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a w 2011 roku zamówiona kolejna opera dla tej sceny  Oresteja. Kolejna forma operowa – Bildbeschreibung – powstała w 2016 roku na zamówienie Klangforum Wien i miała swoją premierę w 2018 roku. W 2011 roku Zubel została zaproszona jako composer-in-residence festiwalu Other Minds w San Francisco. Przez dwa sezony (2010-2012) była też kompozytorem-rezydentem Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Natomiast w 2019 roku – kompozytorem-rezydentem zespołu 2e2m w Paryżu. Zubel jest także członkiem Związku Kompozytorów Polskich. Za swoje działania została honorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz medalem Gloria ArtisNa co dzień Agata Zubel wykłada we wrocławskiej akademii muzycznej. W 2014 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej. 

Agata Zubel to artystka wszechstronna, dlatego z nieskrytym szacunkiem zachęcamy do śledzenia jej działań artystycznych.