X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Otwartość powinna być standardem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 16:00
Wśród nominowanych do Nagrody Mediów Publicznych jest miejsce nie tylko dla artystów z kręgu muzyki poważnej. Janusz Prusinowski – muzyk, który uczy się i kultywuje tradycję wiejskich muzykantów, jednocześnie szukając w jej obrębie własnych środków wyrazu – był jednym z typowanych do zdobycia trofeum. 
Janusz Prusinowski Kompania
Janusz Prusinowski KompaniaFoto: Grzegorz Śledź

Nazwiska Prusinowskiego nie trzeba przedstawiać amatorom muzyki tradycyjnej oraz ludowizny. Z uwagi na obszar muzyki, jakim zajmuje się nasza stacja, przedstawmy krótko biogram inicjatora odrodzenia muzyki wiejskiej w Polsce.

Prusinowski to skrzypek, lirnik, harmonista i animator. Był uczniem wiejskich muzykantów: Stanisława Lewandowskiego, Piotra i Jana Gaców, Kazimierza Meto, Józefa Zarasia, Stanisława Stępniaka. Brał udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych kontynuujących polską tradycję muzyczną, grał w Bractwie Ubogich (1993), był współzałożycielem warszawskiego Domu Tańca (1995). Koncertował z różnymi zespołami w wielu krajach Europy i świata. Współpracował z Teatrem Polskiego Radia – m.in. jako twórca muzyki do spektakli „Janosik” (1997), „Chłopi” (2000), „Krakowiacy i Górale” (2009) oraz z Teatrem Narodowym – sztuka „Umowa czyli łajdak ukarany” (reż. Jaques Lasalle 2009). Jest autorem muzyki do spektakli Teatru Scena Lubelska 30/32 „Kaleva” (2001), „Dawid” (2004), „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” (2009), „Oberki do końca świata” (2009).

Wraz z żoną Kają prowadzi wydawnictwo–teatr „Słuchaj Uchem”, skierowane głównie do dzieci. Ich płyta „Kołysała Mama Smoka”, do wierszy Joanny Papuzińskiej, zyskała miano folkowej płyty dla dzieci roku 2007, a w 2014 roku, w ramach działań priorytetowych Roku Kolberga, powstał album „Gdzie się podział Kusy Janek”.

Prusinowski jest założycielem Janusz Prusinowski Trio/Kompania, formacji o charakterystycznym brzmieniu łączącej archaiczność z awangardą a muzykę z ruchem. Oprócz koncertów (Włochy, Francja, Belgia, Luxemburg, Estonia, Portugalia, Kanada, USA, Gruzja, Azerbejdżan, Niemcy, Finlandia, Grecja, Chorwacja, Rumunia, Turcja, Wietnam i oczywiście Polska), zespół prowadzi intensywne warsztaty muzyczne i taneczne oraz grywa do tańca. Współpracuje m.in. z Januszem Olejniczakiem, Grażyną Auguścik, Mietkiem Szcześniakiem, Adamem Strugiem, Janem Smoczyńskim, Arturem Dutkiewiczem, Atom String Quartet, Justyną Piernik, Ewą Grochowską, Maniuchą Bikont.

Wśród działań popularyzatorskich warto wymienić jego zaangażowanie w festiwal „Wszystkie Mazurki Świata” oraz w szereg tanecznych i muzycznych projektów międzynarodowych, gdzie prezentuje polską muzykę tradycyjną. W 2014 roku otrzymał brązowy medal Gloria Artis.

Polskie Radio codziennie pokazuje, że otwartość na różne gatunki i style muzyczne powinna być standardem.