X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Konfrontacje: Stankiewicz contra Statkowski

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 16:00
Wczoraj wieczorem wkroczyliśmy w drugą, improwizacyjną fazę 2. Festiwalu Polskiego Radia Chopin. Wraz z bogato ilustrowanym przykładami muzycznymi wykładem Kuby Stankiewicza, który jest przecież nie tylko jednym z czołowych europejskich pianistów jazzowych, ale także profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, zaczęliśmy się stopniowo zanurzać w elektryzującym świecie jazzowej improwizacji, która powstaje na styku z muzyką klasyczną.
Występ Kuby Stankiewicza podczas 2. Festiwalu Polskiego Radia w Antoninie
Występ Kuby Stankiewicza podczas 2. Festiwalu Polskiego Radia w Antoninie Foto: Polskie Radio Chopin

Jednak okrzyk „trafiony-zatopiony” (by jeszcze przez chwilę trzymać się metaforyki akwatycznej), licznie zebrana w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów publiczność mogła wznieść dopiero podczas nadzwyczaj subtelnego recitalu Kuby Stankiewicza, którem sekundowało trzech wspaniałych muzyków: saksofonista Maciej Sikała, kontrabasista Wojciech Pulcyn i perkusista Sebastian Frankiewicz. Artyści zaprezentowali materiał z przygotowywanej właśnie do wydania (a nagranej kilka miesięcy temu w Los Angeles) najnowszej płyty Kuba Stankiewicz inspired by Roman Statkowski. Będzie to z pewnością ważne dokonanie fonograficzne, a jego cel tyleż prosty, co ambitny: złożyć hołd nieco zapomnianemu a na pewno wybitnemu, urodzonemu 160 lat temu kompozytorowi Romanowi Statkowskiemu i jego niegdyś bardzo popularnej operze Maria. Mało kto sobie dziś uświadamia, że opera ta stała się poniekąd wzorem do naśladowania dla wybitnych uczniów Statkowskiego – Victora Younga i Bronisława Kapera, którzy w latach 40. i 50. XX wieku, jako zdobywcy dwóch statuetek i blisko trzydziestu nominacji do Oskara za muzykę filmową dosłownie rozdawali „muzyczne karty” w Hollywood. Melomanom, zgromadzonym w pięknym, zaprojektowanym przez Schinkla pałacu, który na moment zaczął przypominać scenę klubową, trudno było się rozstać z muzyką Stankiewicza-Statkowskiego. Dobra nowina jest jednak taka, że już w grudniu wrocławski artysta z zupełnie innym programem powróci na antenę Polskiego Radia Chopin, jako wykonawca jednego z czterech transmitowanych koncertów z cyklu Dni Romana Statkowskiego. Już wkrótce zatem będziemy mogli ponownie delektować się brzmieniami jazzu z pogranicza muzyki poważnej i filmu, sztuką ambitną, ale zarazem bardzo dla słuchacza przyjazną.