Radio Chopin

Dni Romana Statkowskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 00:00
Polskie Radio Chopin zaprasza wszystkich miłośników jazzu na „Dni muzyki Romana Statkowskiego. Od Warszawy do Hollywood”. Już 10 i 11 grudnia w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej zagrają wybitni jazzmani: Bohdan Hołownia i Wojciech Pulcyn oraz Kuba Stankiewicz z zespołem.
Hołowia i Pulcyn - artyści Dni Romana Statkowskiego
Hołowia i Pulcyn - artyści Dni Romana Statkowskiego Foto: PR

Roman Statkowski był nie tylko genialnym kompozytorem, ale także znakomitym pedagogiem muzycznym – do grona jego uczniów należeli m.in. Henryk Wars, jeden z najwspanialszych polskich kompozytorów, który napisał muzykę do największych klasyków polskiej piosenki oraz Victor Young  należący do grona najwybitniejszych twórców amerykańskiej muzyki filmowej, aż 22 razy nominowany do Oscara za muzykę filmową, którego w końcu otrzymał pośmiertnie; twórca wielu jazzowych standardów grywanych przez Duke’a Ellingtona i Milesa Davisa.

Najbliższe dwa dni to koncerty, podczas których usłyszymy jazzowe interpretacje piosenek studentów Statkowskiego, pokazujące, jak wiele inspiracji ci wielcy twórcy polskiej i hollywoodzkiej muzyki filmowej i rozrywkowej zawdzięczali nie tylko nauce u swego mistrza, ale także jego operze Maria.

We wtorek, 10 grudnia, pianista Bogdan Hołownia i kontrabasista Wojciech Pulcyn zagrają największe przeboje Henryka Warsa, m.in. Jak trudno jest zapomnieć, Miłość ci wszystko wybaczy, Nic o tobie nie wiem, Tyle miłości i Ach śpij kochanie. Wybór repertuaru duetu to owoc fascynacji obu muzyków twórczością kompozytorów międzywojnia, w 2013 roku materiał ukazał się na płycie „Henryk Wars Songbook”. Koncert odbędzie się o godzinie 19.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. 

W środę, 11 grudnia, Kuba Stankiewicz z zespołem (w składzie: Kuba Stankiewicz – fortepian, Maciej Sikała – saksofon, Wojciech Pulcyn – kontrabas i Sebastian Frankiewicz – perkusja) zagra utwory Victora Younga oraz fragmenty Marii Statkowskiego. W programie znajdą się takie przeboje Younga, jak: Love Letters, Alone at Last, Johnny Guitar czy Beautiful Love. W drugiej części koncertu muzycy zaprezentują materiał z nowej płyty Kuba Stankiewicz inspired by Roman Statkowski, oparty na motywach opery Maria Romana Statkowskiego. Koncert odbędzie się o godzinie 19.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie. 

Kolejne koncerty, które odbędą się w ramach festiwalu, (12 i 20 grudnia) poświęcone będą atrakcyjnej i ambitnej zarazem muzyce Romana Statkowskiego – najpierw fortepianowej (recital Magdaleny Lisak), a następnie kameralnej (Lutosławski Quartet).

Wszystkie występy będą transmitowane na antenie Polskiego Radia Chopin, a poprowadzi je Grzegorz Dąbrowski. Dodatkowo, z okazji rocznicy urodzin Romana Statkowskiego, 22 i 29 grudnia w ramach cyklu „Kompozytor Miesiąca” Klaudii Baranowskiej na antenie zostaną zaprezentowane audycje monograficzne poświęcone twórczości kompozytora.