Radio Chopin

Finał Dni Romana Statkowskiego: Lutosławski Quartet

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 13:00
Polskie Radio Chopin zaprasza na koncert kameralny, który zwieńczy czterodniowe wydarzenie „Dni muzyki Romana Statkowskiego. Od Warszawy do Hollywood”. 20 grudnia w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie wystąpi Lutosławski Quartet. 
Lutosławski Quartet
Lutosławski QuartetFoto: Sisi Cecylia

Roman Statkowski, którego 160. rocznica urodzin przypadnie 24 grudnia 2019 roku, to jeden z wielkich zapomnianych polskich kompozytorów i znakomitych pedagogów muzycznych, który świetnie sprawdzał się na terenie muzyki instrumentalnej: jego kwartety smyczkowe stanowią znaczącą propozycję w polskiej literaturze kameralnej tego czasu. 

Na koniec festiwalu, 20 grudnia (piątek), usłyszymy dwa Kwartety smyczkowe Romana Statkowskiego w wykonaniu jednego z wiodących polskich kwartetów – znakomitego Lutosławski Quartet w składzie: Roksana Kwaśnikowska (I skrzypce), Marcin Markowicz (II skrzypce), Artur Rozmysłowicz (altówka), oraz Maciej Młodawski (wiolonczela).

Zespół zagra IV Kwartet smyczkowy Es-dur op. 38 oraz V Kwartet smyczkowy e-moll op. 40.

Koncert odbędzie się o godzinie 19.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7 w Warszawie.

Wszystkie koncerty są transmitowane na antenie Polskiego Radia Chopin, a prowadzi je Grzegorz Dąbrowski. Dodatkowo, z okazji rocznicy urodzin Romana Statkowskiego, 22 i 29 grudnia w ramach cyklu „Kompozytor Miesiąca” Klaudii Baranowskiej na antenie zostaną zaprezentowane audycje monograficzne, poświęcone twórczości kompozytora.