X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Tajemnice Francka

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 00:00
Urodzony w Niderlandach Belg, który dwukrotnie zostawał Francuzem, wybitny pianista stający się odnowicielem muzyki organowej i symfonicznej – w życiu i dorobku Césara Francka nic nie było oczywiste. Nowe nagrania Michela d'Alberto ze znakomitymi kreacjami Kwintetu fortepianowego oraz Preludium, Chorału i Fugi będą dla nas w sobotę pretekstem do zatrzymania się przy niezwykłym twórcy późnego romantyzmu.
Cesar Franck
Cesar Franck Foto: https://commons.wikimedia.org/

Michel d'Alberto należy do najbardziej cenionych dziś pianistów francuskich – i nowa płyta wytwórni Aparté wyjaśnia dlaczego. Subtelność uderzenia, gładkie legato i klarownie ukazywana faktura pozwalają mu w rzadki sposób panować nad gęstą polifoniczną tkanką muzyki Francka na fortepian solo, a werwa napełnia życiem wspaniały Kwintet fortepianowy – jedno z arcydzieł kameralistyki nie tylko swoich czasów. Korzystając z okazji pochylamy się jednak i nad innymi arcydziełami, które spłynęły z pióra pozostającego w Polsce chyba nieco na uboczu kompozytora: przede wszystkim nad jego efektowną Symfonią d-moll i Wariacjami symfonicznymi. Pierwsza zabrzmi w nadzwyczajnej kreacji Paula Paray, drugie w romantycznej, porywającej interpretacji Samsona Francoisa, pod batutą André Cluytensa. Nie może też zabraknąć utworu, który może jako jedyny z dorobku Francka jest i u nas kochany bezapelacyjnie: Sonaty skrzypcowej A-dur; zagrają ją w rejestracji na żywo bohaterowie nasszych czasów, Anne-Sophie Mutter i Lambert Orkis. A do tego wycieczka w przyszłość, jaka urodziła się z osiągnięć Francka – a sięga ona daleko... W sobotę o godz. 10 zapraszamy na kolejne Ucho nienasycone!