X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Radio Chopin

Ostatnia płyta

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 15:15
Ostatnia płyta Diny Ugorskiej, z późnymi utworami Schuberta, zaistniała bardziej wyraziście, niż poprzednie rejestracje rosyjsko-niemieckiej pianistki. Niestety, płyta ta jest ostatnia w sensie dosłownym: Dina Ugorskaja zmarła we wrześniu minionego roku. W sobotnim „Uchu nienasyconym” wysłuchamy całego introwertycznego nagrania.
F. Schubert  Dina Ugorskaja
F. Schubert / Dina Ugorskaja Foto: www.challengerecords.com

Repertuarowi, w którym obok oczywistej Sonaty B-dur znalazły się Klavierstücke i Moments musicaux, bardzo odpowiada takie wsłuchane w głąb podejście. W ten sposób Ugorskaja odkrywa wewnętrzne życie kompozycji, środkowe głosy, rozwój planów – a wszystko z uspokajającym dystansem. Interpretacja chętnie uznawana jest za nowatorską, choć de facto taką nie jest – podobne poszukiwania prowadziła w muzyce Schuberta już Maria Judina w latach 40., potem Richter, a później także młody Piotr Anderszewski, który powolnym i głębokim rozczytaniem Sonaty B-dur olśnił słuchaczy w Dusznikach na początku lat 90. – naturalnie porównania te w niczym nie umniejszają wartości nowego nagrania. Wyróżnione też zostało ono nagrodą ICMA.

Obok Schuberta Diny Ugorskiej Ucho wypełni muzyka Beethovena. Dwa niezwykłe jej zapisy: II Symfonia – chyba najrzadziej grana, stojąca bowiem jeszcze po stronie klasycznej, post-Haydnowskiej, choć już przełamana mocnym wychyleniem w przyszłość – zabrzmi pod eksponującą jej romantyczne walory legendarną batutą Willema Mengelberga, a ponadto usłyszymy mistrzowskie Trio G-dur z op. 9 w wykonaniu tria mistrzów: Leonid Kogan, Rudolf Barszaj i Mścisław Rostropowicz. Z koncertu w Pradze, do którego na pewno jeszcze wrócimy.

(jp)