Radio Chopin

Ostatnia płyta

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 15:15
Ostatnia płyta Diny Ugorskiej, z późnymi utworami Schuberta, zaistniała bardziej wyraziście, niż poprzednie rejestracje rosyjsko-niemieckiej pianistki. Niestety, płyta ta jest ostatnia w sensie dosłownym: Dina Ugorskaja zmarła we wrześniu minionego roku. W sobotnim „Uchu nienasyconym” wysłuchamy całego introwertycznego nagrania.
F. Schubert  Dina Ugorskaja
F. Schubert / Dina Ugorskaja Foto: www.challengerecords.com

Repertuarowi, w którym obok oczywistej Sonaty B-dur znalazły się Klavierstücke i Moments musicaux, bardzo odpowiada takie wsłuchane w głąb podejście. W ten sposób Ugorskaja odkrywa wewnętrzne życie kompozycji, środkowe głosy, rozwój planów – a wszystko z uspokajającym dystansem. Interpretacja chętnie uznawana jest za nowatorską, choć de facto taką nie jest – podobne poszukiwania prowadziła w muzyce Schuberta już Maria Judina w latach 40., potem Richter, a później także młody Piotr Anderszewski, który powolnym i głębokim rozczytaniem Sonaty B-dur olśnił słuchaczy w Dusznikach na początku lat 90. – naturalnie porównania te w niczym nie umniejszają wartości nowego nagrania. Wyróżnione też zostało ono nagrodą ICMA.

Obok Schuberta Diny Ugorskiej Ucho wypełni muzyka Beethovena. Dwa niezwykłe jej zapisy: II Symfonia – chyba najrzadziej grana, stojąca bowiem jeszcze po stronie klasycznej, post-Haydnowskiej, choć już przełamana mocnym wychyleniem w przyszłość – zabrzmi pod eksponującą jej romantyczne walory legendarną batutą Willema Mengelberga, a ponadto usłyszymy mistrzowskie Trio G-dur z op. 9 w wykonaniu tria mistrzów: Leonid Kogan, Rudolf Barszaj i Mścisław Rostropowicz. Z koncertu w Pradze, do którego na pewno jeszcze wrócimy.

(jp)