Radio Chopin

BYŁEM Z WAMI - premiera wyjątkowego albumu Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 13:50
Dwupłytowy album „Byłem z Wami” to wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Radia przygotowane specjalnie z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Zawiera wybór najważniejszych, a zarazem zawsze aktualnych fragmentów homilii i wypowiedzi  Papieża wygłoszonych podczas oficjalnych spotkań, które znalazły się w programach jego pielgrzymek do Ojczyzny. Dopełniają go nagrania wierszy w interpretacjach wybitnych aktorów oraz pieśni śpiewane w czasie najbardziej emocjonalnych spotkań z Papieżem Polakiem, św. Janem Pawłem II.
Jan Paweł II. Byłem z Wami. Dwupłytowy album Polskiego Radia
Jan Paweł II. "Byłem z Wami". Dwupłytowy album Polskiego Radia Foto: mat. prasowe

Poprzez to wydawnictwo Polskie Radia zachęca do wsłuchania się w słowa, które poruszały serca Polaków, podnosiły na duchu, przypominały o najważniejszych wartościach: miłości, godności, wierze, o znaczeniu rodziny, twórczego życia, pracy, troski o przyrodę i świat, czyli przesłanie, które od początku pontyfikatu Papież Polak kierował do swoich rodaków. Album „Byłem z Wami” ma charakter szczególny: zawiera dwie płyty „Myśląc Ojczyzna” (CD1) oraz „Myśląc rodzina” (CD2), na których fragmenty najbardziej poruszających homilii i przemówień są dopełniane fragmentami poezji Karola Wojtyły, wywołującymi u odbiorcy wrażenie osobistego komentarza. Płyty ukazują postać Papieża jako intelektualisty o ogromnej wrażliwości na słowo, drugiego człowieka i jego potrzeby, ale także zawsze patrzącego dalej i widzącego więcej niż inni.

Poezja Karola Wojtyły wielokrotnie ukazywała się drukiem, tym razem jednak odbiorcy mogą posłuchać jej w interpretacjach wybitnych polskich aktorów: Henryka Boukołowskiego, Andrzeja Ferenca, Gustawa Holoubka, Krzysztofa Wakulińskiego, Jerzego Zelnika oraz Michała Żebrowskiego (nagrania pochodzą z Archiwum Polskiego Radia).

W albumie znalazły się także pieśni śpiewane w czasie najbardziej emocjonalnych spotkań z Papieżem Polakiem: „Wadowice, moje miasto”, „Barka” czy te śpiewane przez górali na zakończenie Jego pobytu w Zakopanem. 

Należy dodać, że ten wyjątkowy, unikalny Album powstał w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Papieża Polaka oraz w roku 95-lecia Polskiego Radia, które towarzyszyło Janowi Pawłowi II, relacjonując wszystkie wydarzenia tego pontyfikatu i przekazując jego przesłanie.

// mat. pras.