Radio Chopin

„Ucho” z nowościami

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2020 10:00
Kolejna płyta wydana przez Radio Chopin, do tego laureat niedawnego konkursu, a wreszcie ponownie Alina Ibragimova – w najbliższym „Uchu nienasyconym” rzucimy okiem na to, co ostatnio działo się w muzyce.
Barbara Hesse-Bukowska, Warszawa 1949 r.
Barbara Hesse-Bukowska, Warszawa 1949 r. Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Mimo koronawirusowego lockdownu pewne działania bynajmniej nie zostały zamknięte. Szczęśliwie udało się przygotować wiele płyt, które w ostatnich tygodniach znalazły się na rynku. W tym jedna z dla nas najważniejszych: nowa płyta Radia Chopin, z serii From the Polish Radio Archives. Tym razem poświęciliśmy ją nagraniom, częściowo realizowanym na żywo, znanej polskiej damy fortepianu, Barbary Hesse-Bukowskiej. Świetnego Walca e-moll Chopina słuchaliśmy już na zakończenie ubiegłotygodniowej audycji, a teraz zapraszamy na obszerniejsze fragmenty. W tym, przede wszystkim, na znakomicie leżący pianistce, kolorowy Koncert G-dur Maurice'a Ravela.

Wśród konkursów fortepianowych obok Chopinowskiego istnieje też kilka innych, które cieszą się równą mu reputacją. Ta czołówka imprez pozostaje w zasadzie niezmienna, jednak na nieco niższym poziomie pomiędzy turniejami trwa nie mniej ostra rywalizacja, niż między młodymi pianistami. Ostatnio niewątpliwie rośnie znaczenie hiszpańskiego Konkursu Paloma O'Shea – Santander, założonego przed niemal półwieczem, który zresztą zawsze odznaczał się znakomitym doborem jury (m.in. Witold Małcużyński, Vlado Perlemuter) i wybitnymi laureatami, znanymi także z Konkursu Chopinowskiego. Zwycięzca ostatniej edycji hiszpańskiej imprezy, Dmytro Choni (czy też Czoni, gdyż pianista pochodzi z Ukrainy), w ramach swej nagrody wydał właśnie płytę – w jego wykonaniu posłuchamy więc m.in. efektownej I Sonaty Alberta Ginastery. I zastanowimy się, o czym mówi ta pierwsza nagroda na znaczącym turnieju.

Do największych artystów młodych pokoleń należy niewątpliwie rosyjsko-brytyjska skrzypaczka Alina Ibragimova – słuchaliśmy jej przed dwoma tygodniami w I Koncercie skrzypcowym Szostakowicza (z najnowszej płyty), teraz wrócimy do niej w również niedawnym nagraniu Kwartetu d-moll op. 76 nr 2 Josepha Haydna. Wystąpi tu jako prymariuszka prowadzonego przez siebie kwartetu smyczkowego Chiaroscuro. Nowe oblicze wybitnej artystki także sporo powie nam o współczesności.

Zapraszamy – już po raz przedostatni – w sobotę o 10.

(jp)