Radio Chopin

Co mi w duszy gra. Chopinowi Duda Gracz

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 13:00
Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Co mi w duszy gra. Chopinowi Duda Gracz, który odbędzie się 4 lipca o g. 13:00 w Żelazowej Woli.
Jerzy Duda-Gracz w swojej pracowni (1975 rok)
Jerzy Duda-Gracz w swojej pracowni (1975 rok)Foto: PAP/Jan Morek

Przed wernisażem o g. 12:00 odbędzie się recital Chopinowski w wykonaniu Adama Kałduńskiego.

Cykl „Chopinowi” Jerzego Dudy Gracza to 313 obrazów odpowiadających wszystkim kompozycjom Fryderyka Chopina. W Żelazowej Woli prezentowane są 34 z nich – wybrane Preludia, Pieśni i Etiudy, malowane techniką mieszaną – tempery z akwarelą.

Artysta szukał inspiracji nie tylko w muzyce Fryderyka Chopina, lecz także w literaturze poświęconej kompozytorowi, jego listach i – przede wszystkim – w krajobrazie Polski. Prace powstawały przez cztery lata w 92 miejscowościach. Zgaszona kolorystyka, rozmycie, fantastyczne często potraktowanie krajobrazu tworzą pomost między wyobraźnią Dudy Gracza a poetyckością muzyki Chopina. Otoczenie Parku-pomnika w Żelazowej Woli stanowi dodatkowy kontekst dla odbioru wystawy. Tu, za parkowym murem, zanurzeni w muzyce Chopina, możemy oderwać się od codzienności i miejskiego zgiełku, od którego uciekał również Jerzy Duda Gracz.

„Mnie zawsze inspirowała wyłącznie Polska. Ja jestem nieuleczalnie chory na Polskę. Cykl chopinowski to nie ilustracje, lecz inspiracje. Podjęcie próby przełożenia dźwięków na barwę, to także złożenie hołdu ukochanemu kompozytorowi” – powiedział swego czasu Jerzy Duda Gracz kuratorce wystawy, Iwonie Strzelewicz-Ziemiańskiej. Dlatego trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do prezentacji tych obrazów niż Żelazowa Wola.

Wystawa prezentowana jest w pawilonie wystaw czasowych Preludium.

Więcej informacji: https://muzeum.nifc.pl/pl/muzeum/aktualnosci/1279

Godziny otwarcia: 10:00-18:00

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina nieczynny w poniedziałki (park otwarty)

Wstęp wolny: środa

 

---------------

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli

Oddział Muzeum Fryderyka Chopina w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina

Żelazowa Wola 15 | 96-503 Sochaczew | +48 46 863 33 00 zelazowawola@nifc.pl | nifc.pl | muzeum.nifc.pl