Radio Chopin

Leszetycki w Hamburgu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 11:15
W najbliższą sobotę tj. 22 sierpnia rusza IV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Teodora Leszetyckiego, który odbędzie się w Wyższej Szkole Muzycznej i Teatralnej w Hamburgu.
4. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Teodora Leszetyckiego w Hamburgu  2020 r.
4. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Teodora Leszetyckiego w Hamburgu / 2020 r. Foto: mat. pras.

Konkurs potrwa do 27 sierpnia 2020 roku. Wszystkich melomanów Polskie Radio Chopin zaprasza do oglądania transmisji wideo. Zmagania z polską muzyką w wykonaniu młodych pianistów będzie można śledzić na naszym Facebooku

Przedsięwzięcie organizuje Towarzystwo Muzyczne im. Teodora Leszetyckiego w Warszawie we współpracy z Wyższą Szkołą Muzyczną i Teatralną w Hamburgu, a Polskie Radio Chopin objęło patronat nad wydarzeniem. Celem Konkursu jest promocja muzyki polskiej, która jest obowiązkowa w dwuetapowym programie konkursu.

Jury pod przewodnictwem prof. Huberta Rutkowskiego wyłoni laureatów, którzy otrzymają nagrody o łącznej puli 12 500 € oraz nagrody specjalne: Nagrodę Chopinowską przyznaną przez Chopin-Gesellschaft Hamburg & Sachsenwald i Konsulat Generalny RP w Hamburgu – 2 000 € za najlepszą interpretację dzieł Fryderyka Chopina; Nagrodę Carla Bechsteina – 1 000 € za najlepszą interpretację utworów Hansa von Bülowa, Franza Liszta, Claude'a Debussy'ego lub Aleksandra Skriabina; dwie nagrody koncertowe – recitale w ramach Paderewski Festival w Raleigh (USA) oraz Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku; cztery nagrody kulturalne – podróże po Polsce (Warszawa, Żelazowa Wola, Kraków, Zakopane).

W tym roku w Konkursie weźmie udział 41 uczestników z 20 krajów świata, m.in. siedmioro Polaków, wśród których wyróżnić możemy takich pianistów jak Tymoteusz Bies, Zuzanna Pietrzak i Marcin Wieczorek. 22 sierpnia o godz. 20.00 konkurs otworzy koncert z udziałem Elizavety Don (Ivanovej), laureatki z ubiegłego roku. Dwa dwudniowe etapy konkursowych przesłuchań, wstępny i finałowy, potrwają od 23 do 26 sierpnia, a 27 sierpnia o godzinie 19.30 zaplanowany jest koncert laureatów.