Radio Chopin

Mistrz nie tylko mazurków

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2020 21:36
Polska publiczność pokochała go, gdy w 1955 roku uwiódł ją swoim wykonaniem mazurków. Zasłużona nagroda za narodowy taniec w rękach młodego Chińczyka – to była nie lada sensacja. W poniedziałek, 28 grudnia, zmarł Fou Ts'ong.

Na Konkursie Chopinowskim zdobył nie tylko Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, lecz i stanął na trzecim miejscu podium. Chopin i mazurki na zawsze pozostały ważną częścią jego repertuaru – choć nie jedyną. Mieliśmy okazję podziwiać go też w muzyce Mozarta, Beethovena, albo Schumanna. Do szczególnych cech jego pianistyki należało operowanie kolorystyką – dźwięk miękki i ciepły, o ciemnej barwie, potrafił osiągać wyżyny subtelności.

Pianista urodził się w 1934 r. w inteligenckiej rodzinie. Naukę rozpoczął u propagatora muzyki klasycznej w Chinach (m.in. założyciela Orkiestry Symfonicznej w Szanghaju), Włocha Mario Paciego. Od 1953 r. mieszkał i kształcił się w Europie – do warszawskiego konkursu przygotowywał się na miejscu, pod okiem Zbigniewa Drzewieckiego. Z Chinami ostatecznie rozstał się w 1958, osiedlając się w Londynie – do kraju, w którym jego rodzice stali się ofiarami rewolucji kulturalnej, powrócił dopiero po latach, parokrotnie, na koncerty. Sam pianista padł ofiarą koronawirusa.