Radio Chopin

Wciąż trwają

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 21:52
…ferie w Radiu Chopin. A z nimi wyjątkowe zmiany w naszej ramówce.

Słuchacze zauważyli pewnie, że zamiast „Czarne na białych” pojawiły się retransmisje koncertów, jakie organizujemy od początku swej działalności. Marcin Majchrowski zaprasza codziennie na kolejne występy artystów, którzy w ciągu minionych lat grali dla nas: w Warszawie, w Antoninie – Salon Radia Chopin jest salonem mobilnym, pojawia się tam, gdzie brzmi dobra muzyka.

Te koncertowe wspomnienia codziennie poprzedzają audycje prezentujące Chopina w wersji rozrywkowej. Od wielu dziesięcioleci z twórczości polskiego kompozytora – podobnie zresztą jak z paru innych uwielbianych geniuszy – czerpie nieprzebrana masa muzyków najróżniejszego autoramentu i gatunków, podnosząc kwalitet i powodzenie swych utworów. Mniej lub bardziej ujawnione cytaty, zazwyczaj nierozpoznane przez główną publiczność, znalazły śledzących je detektywów w osobach Mariusza Gradowskiego i Andrzeja Zielińskiego – i w naszych popołudniowych i wieczornych audycjach mogą Państwo poznać wyniki ich poszukiwań.

W ramówce pojawiły się też jeszcze dwa nowe cykle, które zresztą zostaną z nami dłużej, gdyż nie wiążą się z feriami. W środy prof. Iwona Puchalska opowiada o Chopinie jako mistrzu lub bohaterze sztuki słowa. „Chopin i świat literatury” przedstawia jego improwizacje... poetyckie, pisane przez kompozytora wierszyki, albo też jemu dedykowane, aż po poważne poezje inspirowane jego sztuką i osobą. W niedzielnych „Weberianach” Marta Jankowska odświeża natomiast archiwalne audycje niezapomnianego i – jak okazuje się niemal 30 lat po jego śmierci – wciąż niezastępowalnego Jana Webera. Szczęśliwie, dzięki nagraniom żywego na antenie do dziś. Korzystajmy z tej szansy!