Radio Chopin

Paszport dla Ani Karpowicz

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 22:02
Flecistka, kuratorka, twórczyni Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik została wyróżniona nagrodą Paszport Polityki za ubiegły rok.
Rok 2020 był wyjątkowy zwłaszcza dla ludzi kultury. Nominowani do bieżącej edycji nagrody w dziedzinie muzyki klasycznej ("poważnej") byli artyści, którzy nie zaprzestali działalności, realizując, choć z trudem, międzynarodowe projekty: obok laureatki, także skrzypaczka i kierowniczka {oh!} orkiestry historycznej, Martyna Pastuszka oraz reżyser Krystian Lada (którego spektakle można było podziwiać m.in. w Krakowie i w Wiedniu). Spośród trzech światów wybrano muzykę współczesną. 
Urodzona w 1983 r. w Warszawie Ania Karpowicz, studiowała w Łodzi i Detmold. W latach 1999– 2015 zdobywała wyróżnienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. W latach 2006–8 była członkinią European Union Youth Orchestra. W 2013 r. założyła kooperatywę muzyczną Hashtag Ensemble; od tego czasu zespół występuje na większości festiwali nowej muzyki w Polsce. Inicjowała szereg koncertów i festiwali, w tym WarszeMuzik, w ramach którego na podwórkach kamienic–ostańców getta warszawskiego grane są utwory kameralne kompozytorów – Żydów polskich. Jako solistka w swoim repertuarze kładzie szczególny nacisk na muzykę XX i XXI w. Angażuje się też w promocję twórczości kobiet.