Radio Chopin

1 marca: Pleyel odzyskany

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 21:28
Od dawna go szukano, od pewnego czasu o nim wiedziano. Teraz, po restauracji, zagra. Fortepian pleyel, na którym Chopin przygotowywał się do swojego ostatniego koncertu w Paryżu: 1 marca w Hamburgu oraz w Polskim Radiu Chopin.
Pleyel 13214 - fortepian Chopina
Pleyel 13214 - fortepian ChopinaFoto: źródło: Hubert Rutkowski

16 lutego 1848 roku kompozytor, który nie występował publicznie od sześciu lat, pod wpływem nacisków wyszedł na estradę sali koncertowej Pleyela. Od ponad roku używał na co dzień jednego z instrumentów tej ulubionej przez siebie marki, na którym zarówno komponował (m.in. szczególnie popularne Walce op. 64, wraz z tzw. Walcem Minutowym), udzielał lekcji, jak i ćwiczył. Fabrykant regularnie wypożyczał polskiemu twórcy instrumenty, które następnie mógł sprzedać jako wybrane i wypróbowane przez samego Chopina.
Fortepian o numerze 13214 służył Chopinowi wyjątkowo długo, gdyż od marca 1847 roku aż do lutego 1848. Poprzednie trafiały do jego rąk na czas trwania sezonu. Grał na nim nie tylko mistrz, lecz i jego uczniowie, m.in. Karol Mikuli i księżna Marcelina Czartoryska, będący krzewicielami żywej tradycji chopinowskiej w Polsce, wielka femme fatale Romantyzmu Maria Kalergis, Joseph Schiffmacher, o którym Delacroix mówił: „tylko on przypomina mi Chopina”, a także odwiedzający mistrza dawniejsi studenci, Thomas Tellefsen czy Adolphe Gutmann – oraz, naturalnie, Jane Stirling, która przekonała Chopina do podróży do Anglii i Szkocji.
Fortepian należy obecnie do prywatnej kolekcji i wypożyczony został specjalnie na koncert zorganizowany przez działające w Hamburgu Towarzystwo Chopinowskie. Przy instrumencie zasiądzie prezes tego stowarzyszenia, Hubert Rutkowski, a także Tomasz Ritter, błyskotliwy zwycięzca I Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych w Warszawie w 2018 r., będący obecnie studentem w klasie prof. Rutkowskiego w hamburskiej uczelni. Szczególną okazją jest tegoroczna, 211. rocznica urodzin kompozytora, koncert będzie więc miał miejsce 1 marca. Zapraszamy na Facebooka oraz stronę internetową Polskiego Radia Chopin o godz. 19, kiedy to przeniesiemy się do sali lustrzanej (Hall of Mirrors) w hamburskim MK&G. W programie Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Etiuda E-dur op. 10 nr 3, Walc a-moll op. 34 nr 2 i IV Ballada f-moll op. 52 (w wykonaniu Tomasza Rittera) oraz Nokturn Des-dur op. 27 nr 2, Fantaisie-Impromptu cis-moll, I Ballada g-moll op. 23, trzy mazurki (B-dur op. 7 nr 1, a-moll op. 17 nr 4 i C-dur op. 24 nr 2), a wreszcie Walc Des-dur op. 64 nr 1 „Minutowy”, pochodzący z paryskiego mieszkania Chopina przy Square d'Orleans z czasów, w których używany był tam fortepian – specjalny bohater naszego koncertu.