Radio Chopin

„Sercem Polak, a talentem świata obywatel”

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:00
7 maja ukaże się unikatowe wydawnictwo Agencji Muzycznej Polskiego Radia, poświęcone prawie pięciu tuzinom polskich artystów, których los zmusił do opuszczenia kraju i tworzenia poza ojczyzną. Tytułowy cytat z Norwidowskiego nekrologu Chopina pasuje do każdego i każdej z nich.
okładka płyty
okładka płytyFoto: Agencja Muzyczna PR

Dzięki staraniom zespołu redakcyjnego Archiwum Polskiego Radia na rynek trafia wyjątkowy wybór, prawdopodobnie po raz pierwszy w takim wymiarze i przekroju ukazujący dorobek Polaków mieszkających i tworzących na emigracji, a także ich wkład do światowego dziedzictwa kulturowego.

W wydawnictwie nie brakuje największych polskich artystów klasycznych dawnych lat: Paderewskiego, Maurycego Rosenthala, Józefa Hofmanna, Ignacego Friedmana, Wandy Landowskiej, Artura Rodzińskiego, Bronisława Hubermana, Henryka Szerynga, Idy Haendel czy Piotra Janowskiego, a cały bardzo urozmaicony repertuar sięga od Artura Rubinsteina grającego Poloneza A-dur Chopina, poprzez Jana Kiepurę i Hankę Ordonównę, albo przez najpopularniejsze utwory – piosenki – tak wielkich kompozytorów, jak Roman Palester i Andrzej Panufnik, po Krzysztofa Klenczona i Karin Stanek. Tak, wydawałoby się, nieprzystające do siebie utwory, znalazły się pośród łącznie ponad czterdziestu innych, na dwóch płytach CD. Nie jest przypadkiem, że wydawnictwo „Sercem Polak, a talentem świata obywatel" otwiera fragment przemówienia wygłoszonego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w czasie III Światowego Zjazdu Polonii, w roku 2007. Prezentowany na płytach wybór archiwalnych nagrań ma wymiar symboliczny, co świetnie pointuje zdanie z wprowadzającego do wydawnictwa tekstu Prezes Polskiego Radia, Agnieszki Kamińskiej: „Wśród wielu powodów, które zdecydowały o powstaniu tego albumu, znaczące miejsce ma potrzeba serca”. 
Wyjątkową formę tego wydawnictwa podkreśla szczególnie 126-stronicowa książeczka, która towarzyszy muzycznym płytom, ma jednak wagę samodzielnej publikacji.
Pierwsza część, to graficzna ilustracja historii polskiej emigracji oraz wydarzeń, które ją wymuszały, począwszy od rozbiorów w końcu XVIII wieku, aż po wstąpienie Polski do Unii Europejskiej w roku 2004. Są tu grafiki i zdjęcia dobrze znane, jak i nigdy nie publikowane perełki. W części drugiej znajdujemy, opatrzone zdjęciami, krótkie biogramy wszystkich artystów, którzy jako autorzy bądź wykonawcy pojawiają się na płytach CD.
„Sercem Polak, a talentem świata obywatel" to opowieść o kompozytorach i wykonawcach, którzy żyjąc i tworząc na obczyźnie, zawsze podkreślali swój polski rodowód. To swego rodzaju multimedialna lekcja historii Polski, przygotowana byśmy pamiętali o Polakach żyjących przez lata, a czasami niemal całe życie, poza ukochaną ojczyzną. O Polakach, którzy realizując swoje wielkie talenty, nigdy nie zapominali o Polsce i rozsławiali jej imię na całym świecie.