Radio Chopin

Tylko w Radio Chopin!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 15:22
W poniedziałek rozpoczynają się eliminacje do Konkursu Chopinowskiego. Od środy zapraszamy Państwa na omawiające je specjalne emisje – studia konkursowe. Spotkają się z Państwem nasi redaktorzy: Małgorzata Pęcińska, Kamila Stępień-Kutera, Marek Bracha i Jakub Puchalski.
PR Chopin Eliminacje Konkursu 2021
PR Chopin Eliminacje Konkursu 2021Foto: Polskie Radio

W eliminacjach wystąpi 160 pianistów z całego świata (harmonogram). Już na samym początku miła i szczególnie oczekiwana niespodzianka: wróci ulubienica publiczności z roku 2010, wówczas jedna z najmłodszych uczestniczek Leonora Armellini. Tego samego dnia wystąpią pamiętani z ostatniego Konkursu, z roku 2015, Łukasz Byrdy i Luigi Carroccia. Co ciekawe włoscy pianiści – obok polskich i azjatyckich – stanowią zdecydowaną dominantę uczestników otwartych eliminacji. Trzeba jednak pamiętać, że jest też grono muzyków, które zagwarantowało już sobie uczestnictwo we właściwym Konkursie – eliminacje nie prezentują więc całej stawki, jaką usłyszymy w październiku i do ostatecznych rozgrywek wybranych zostanie mniej, niż oczekiwanych jesienią 80 pianistów.

Eliminacjom przyglądać będziemy się na różne sposoby: z powodu ograniczeń sanitarnych zaledwie dwoje naszych komentatorów będzie bywało na sali kameralnej Filharmonii Narodowej (stale obecna będzie tam Małgorzata Pęcińska), reszta natomiast śledzić będzie przesłuchania tak, jak mogą wszyscy zainteresowani: w internetowej transmisji (dostępna na stronie Konkursu a także poprzez konkursową aplikację). W ten sposób będziemy jednak mogli zestawić dwie perspektywy, porównując wrażenia doznane na żywo z nagraniem.

Nasze spotkania będą sumarycznie przedstawiać wrażenia i wnioski z 2-3 dni przesłuchań; na koniec zapraszamy też na podsumowanie całości. Zapraszamy więc na jedyne takie omówienie eliminacji konkursowych w polskich mediach publicznych, kolejno w dniach: 14, 16, 19, 21, 23 lipca godz. 22 (całodniowe przesłuchania kończyć mają się się ok. godz. 20 albo nawet 21), a następnie na podsumowanie całości w sobotę 24 lipca.

Słuchać nas można jak zawsze poprzez Player Polskiego Radia, aplikację lub na odbiornikach DAB+

Polskie Radio Chopin jest PATRONEM MEDIALNYM XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina