Radio Chopin

Leopold Stokowski w Warszawie i w Bydgoszczy

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 18:06
Gdy przyjechał do Polski w 1959 roku był już legendą. Zawsze podkreślający swoje polskie pochodzenie, jako 30-latek był już twórcą jakości Orkiestry Filadelfijskiej, która w czasie jego szefostwa (1912-1938) powszechnie uważana była za najlepszą, najbardziej błyskotliwą orkiestrę na świecie. 10 września ukaże się nowa płyta Polskiego Radia Chopin z serii „From the Polish Radio Archives” z historycznymi nagraniami Leopolda Stokowskiego z muzyką polską, z koncertów, jakie legendarny dyrygent poprowadził w Warszawie i w Bydgoszczy w 1959 i w 1960 r.

Wizyta takiego artysty w Polsce, w ponurych latach 1959 i 1960, stanowiła nie tylko wydarzenie artystyczne, ale i wyraziste świadectwo, że kultura polska, mimo ciężaru żelaznej kurtyny nie daje się wymazać z mapy świata. Poświęcenie przez Stokowskiego swych koncertów dziełom kompozytorów polskich podkreśliło ich uniwersalne znaczenie i wartość. Powstały przy tym arcydzieła interpretacji tych utworów, jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne. Przechowywane w archiwum Polskiego Radia, są bezcennym świadectwem nie tylko sztuki jednego z największych dyrygentów XX wieku, potrafiącego nawet obiektywnie słabym zespołom nadać wyjątkowy i indywidualny charakter, ale przede wszystkim niezwykłej i nieznanej poza tymi kreacjami jakości brzmieniowej muzyki Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego. Z dzieł tych kompozytorów Stokowski wykonał w Polsce Uwerturę „Bajka” (Moniuszko), Stabat Mater (Szymanowski) i I Symfonię – wówczas będącą wciąż jedyną Symfonią Lutosławskiego.

Nagraniom towarzyszyć będą notki przybliżające postać i dorobek dyrygenta oraz wrażenie, jakie wywarły jego koncerty, ilustrowane niepublikowanymi dotąd zdjęciami – a wszystko w jak zawsze niepowtarzalnej formie graficznej nadawanej naszym płytom przez prof. Lecha Majewskiego.