Radio Chopin

Krzemieniec, Warszawa, Opinogóra

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 23:19
– w tych miejscach toczyć będą się obrady XXI Dialogu Dwóch Kultur.
Widok z lotu ptaka na historyczne centrum miasta Krzemieniec na Ukrainie
Widok z lotu ptaka na historyczne centrum miasta Krzemieniec na UkrainieFoto: Shutterstock/paparazzza

Sesja naukowa gromadzi nie tylko badaczy literatury, kultury i historii społecznej z Polski i z Ukrainy, lecz i melomanów – imprezą towarzyszącą będzie bowiem recital Kamila Pacholca, młodego kandydata na tegoroczny Konkurs Chopinowski. Odbędzie się on przy okazji sesji 8 września, w Warszawie, w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu 87/89, o g. 20. W programie dzieła Fryderyka Chopina: Nokturn Des-dur op. 27/2, Etiuda cis-moll op. 10/4, Etiuda h-moll op. 25/10, Barkarola, III Sonata h-moll.

Spotkania rozpoczną się natomiast 4 września w Krzemieńcu, mieście Juliusza Słowackiego („Romantyzm polski i ukraiński oraz jego współczesne inspiracje”), aby 8 września przenieść się do Warszawy, gdzie m.in. omawiany będzie temat „Juliusz Słowacki w oczach współczesnych” oraz „Cyprian Kamil Norwid i jego związki z ukraińską szkołą romantyczną”, a następnie do Opinogóry Zygmunta Krasińskiego (9 września), by 25 września powrócić do Warszawy.

Wydarzenie, nad którym Polskie Radio Chopin sprawuje patronat medialny, organizowane jest przez dr. hab. prof UAM Bartosza Korzeniewskiego, kierownika Grupy Badań nad Pamięcią Zbiorową.