Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Nikifor na początek cyklu "Wielcy naiwni"

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 09:00
Zaczynamy nowy cykl audycji poświęcony sztuce, a konkretniej - najwybitniejszym artystom nurtu tzw. sztuki naiwnej. Opowiada o nich w archiwalnych audycjach Aleksander Jackowski - antropolog kultury, etnograf i krytyk sztuki, przez wiele lat związany z warszawskim Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk. 
Audio
  • Aleksander Jackowski wspomina Nikifora (Dwójka/Wielcy naiwni)
Malarz Nikifor z Krynicy
Malarz Nikifor z Krynicy Foto: PAP/Wiesław Prażuch

Aleksander Jackowski zmarł w 2017 r. Jego audycje są cennym źródłem informacji o wybitnych tradycyjnych artystach, których znał osobiście. Pierwszym bohaterem cyklu "Wielcy naiwni" był Epifaniusz Drowniak. Ten związany z Krynicą łemkowski twórca uważany jest za ikonę malarstwa naiwnego.

- Miał szalone poczucie hierarchii, tego że nie jest najgorszy. Jak był w Warszawie, oglądał różne rzeczy, a najchętniej ikony, inne sztuki nie bardzo uznawał. Rysował od rana, wstawał o świcie, gdzieś koło 5 rano i zaczynał malować. Malował do popołudnia - mówił w archiwalnym nagraniu Aleksander Jackowski, zaznaczając też, że twórczość Nikifora wynikała m.in. z wiary w to, że świat jest bardzo niesprawiedliwy, ale sprawiedliwość musi istnieć i będzie na tamtym świecie.

W jego najpiękniejszych obrazkach przedstawia siebie po tamtej stronie świata, w eleganckim stroju malarza, z czarnym kapeluszem, dwa najczęściej powtarzające się w jego twórczości motywy to motyw malarzy przy stole Pańskim oraz witanie Nikifora w domu w Krynicy. 


Ulica w Krynicy - obraz Nikifora Krynickiego Ulica w Krynicy - obraz Nikifora Krynickiego

- Był to człowiek bezdomny, malarz uliczny, który przez część swojego życia był odrzucony, traktowany lekceważąco - przypominał Zbigniew Wolanin, kustosz Muzeum Nikifora, tłumacząc, że współcześnie twórczość Nikifora cieszy się ogromnym szacunkiem. - Galerie w wielu krajach świata chcą mieć jego wystawę, ceny jego obrazów biją rekordy. Nikifor to fenomen na scenie sztuki europejskiej XX wieku.


***

Tytuł audycji: Wielcy naiwni

Przygotował: Piotr Dorosz

Data emisji: 17.04.2021

Godzina emisji: 8.50