Polskie Radio
Section05
sztuka ludowa

Polska porcelana

W 2023 r. mija 50. rocznica organizacji I Biennale Fajansu Włocławskiego. Wydarzenie to wpisuje się również w przypadający jubileusz 150-lecia powstania przemysłu ceramicznego we Włocławku. Jest to okazja do zaprezentowania przekroju autorskich prac malarek fajansu włocławskiego, ukazania rangi konkursów, które przyczyniły się do popularności fajansu z Włocławka w Polsce i na świecie. 
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja sztuka ludowa Justyna Piernik Włocławek

Jeśli możesz, coś mi powiedz…

Wciągają do spotkania z żywymi i ze zmarłymi. Podejmują trudne tematy, oscylując między powagą a ironią. Sięgają do wielkich klasyków i do wiedzy ludu. Poruszają tematy ponad podziałami, nie unikając przy tym dyskusji i ścierania się racji. Organizatorzy Festiwalu Rymkiewicza zapraszają wszystkich, tak jak śmierć (jedna z bohaterek tegorocznej edycji festiwalu) zaprasza każdego bez wyjątku do swojego wiecznego, kolistego tańca.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa tradycja world music

„Prymityw” z Powiśla. Rzeźbiarz Leon Kudła

Rozkwit sztuki nieprofesjonalnej w powojennej Polsce przedstawiano zazwyczaj jako samorodne i niezapośredniczone. W rzeczywistości zrodziło się i trwało pod wpływem aktywności, mecenatu kolekcjonerów i miejskich mód kulturowych. Za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki zwanej także naiwną był Leon Kudła.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa tradycja world music rzeźba etno

Tradycja zabawy, zabawa z tradycją

W jaki sposób polskie zabawy tradycyjne można zastosować w rozwojowej i terapeutycznej pracy z dziećmi? Takie pytanie stawiają sobie edukatorki w obszarze muzyki tradycyjnej, tworząc projekt Laboratorium Zabaw Tradycyjnych. W tę sobotę, wraz z nimi, zapraszamy w świat dawnych zabaw!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa tradycja world music dzieci Aleksandra Faryńska zabawa zabawa z dzieckiem

Pieśni ludu. Nasze pieśni

Sięgają do folkloru i muzyki ludowej, a znalezione tam inspiracje łączą z tymi współczesnymi, tworząc piękny melanż tego co dawne i nowe. Celem członków zespołu Zazula od początku jest budowanie mostów. Nie tylko między tradycją a współczesnością, ale także między narodami. Niebawem światło dzienne ujrzy płyta „Pieśni Ludu” muzyczna opowieść o Nas – Słowianach – w nowoczesnej aranżacji, wzbogaconej o elementy rockowe, funkowe i elektroniczne. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa tradycja world music Ukraina

Rajza z Korfantym – Ślōnsko Bajarka

Zapomnijmy na chwilę o etosie pracy i grubach pełnych węgla. Dominika Kierpiec-Kontny, Ślōnsko Bajarka, zwraca uwagę na nieoczywiste prawdy o Ślązakach: delikatność śląskiej duszy, głęboką emocjonalność ukrytą w śląskiej godce. Co według niej najlepiej oddaje prawdziwy charakter Ślązoka? Pieśni. A czy warto śpiewać je najmłodszym? O tym w Poranku Dwójki!
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa tradycja world music śląskie Łotwa Łódź Białystok Aleksandra Faryńska