Polskie Radio
Section05
sztuka ludowa

Znamy laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" 2022!

Już po raz czterdziesty siódmy artyści tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca otrzymali wyróżnienia za całokształt twórczości. Otrzymali je także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, którzy przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze tradycyjnej. Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 6 lipca br. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa muzyka tradycyjna kultura ludowa sztuka ludowa Oskar Kolberg W POLSKIM RADIU

"Kto się cieszy, ten nie grzeszy" - malarstwo na szkle Jana Fudali w Zakopanem

Na wystawie "Kto się cieszy, ten nie grzeszy. Jan Fudala" - czynnej do 9 kwietnia w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór - prezentowanych jest kilkadziesiąt obrazów z kolekcji prywatnych. To wyjątkowa okazja, żeby znającym twórczość artysty przypomnieć ją chociaż częściowo, a nieznającym - przedstawić jego pełne fantazji i barwne, buchające emocjami obrazy na szkle. Patronem medialnym ekspozycji jest Program 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  wystawa SZTUKA Zakopane Michał Montowski Patryk Michalski Podhale sztuka ludowa KULTURA

Nikifor nasz codzienny

1946 rok Krynica. Ojciec pojechał tam na ważną konferencję komunistów europejskich. W przerwie poszedł na spacer. Na murku siedział oberwany żebrak. Bełkotał, podtykając pod nos przechodniom namazane tekturki. Chciał za nie ot tyle, co najtańsza paczka papierochów. Ojciec popatrzył i żal mu się zrobiło żebraka – dał mu pieniądze, ale tekturki nie wziął. To był Nikifor.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton wieś Andrzej Bieńkowski Nikifor sztuka ludowa

135. urodziny Karola Stryjeńskiego. Miłośnika Zakopanego i męża słynnej Zofii

Karol Stryjeński urodził się 19 stycznia 1887 roku. Był dydaktykiem, przedstawicielem polskiej sztuki dekoracyjnej, a także utalentowanym architektem, autorem między innymi projektu Wielkiej Krokwi. Zapamiętany został jednak przede wszystkim dzięki swojej burzliwej relacji z żoną, znaną malarką Zofią Stryjeńską. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA architektura SZTUKA Zakopane Warszawa Tatry Zofia Stryjeńska sztuka ludowa

Boże Narodzenie z etnografią w tle? "Ludzie bardzo chętnie wracają do tradycji"

- Dużą popularnością cieszyły się odbywające się przed pandemią targi twórców ludowych, które były chętnie odwiedzane przez warszawiaków, widzimy, że jest duże zainteresowanie tradycyjnymi ozdobami - powiedziała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Jaszczołt, kustosz Państwowego Muzeum Etnografii w Warszawie. - Ludzie bardzo chętnie wracają do tradycji, w różny sposób rozumianej, choćby przez ozdoby, które, mam wrażenie, są coraz bardziej popularne - dodała. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wigilia Boże Narodzenie społeczeństwo POLSKA sztuka ludowa

Wystawa rodziny Łacków w Zakopiańskim Centrum Kultury

Joanna i Wojciech Łackowie są niezwykłym, twórczym małżeństwem. Obydwoje pochodzą z rodzin o rękodzielniczych tradycjach i oboje swoją działalność zaczynali w bardzo wczesnym wieku. Są bardzo mocno przywiązani do tradycyjnej kultury Podhala, w której wyrośli i najlepiej się czują pracując w kręgu góralskiego wzornictwa i estetyki. Ich pracę można oglądać - do 12 lutego 2022 roku - w Zakopiańskim Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór. 
Zobacz więcej na temat:  wystawa Zakopane SZTUKA sztuka ludowa Anna Stempniak KULTURA

„Polowace i polowacki” - myślistwo w ciepłych barwach

Jolanta Pęksa dzieliła miłość do lasu wraz z mężem, leśnikiem. Obserwowała polowania. Wiele tematów malarskich poświęciła myślistwu, ale nawiązując do regionu, w którym mieszkała. Stąd na obrazach zwyczaje myśliwskie przeplatają się z legendarnymi postaciami z Tatr, a zbójnik staje się św. Hubertem... 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Zakopane Podhale sztuka ludowa

W kręgu kultury naiwnej - Józef Lizoń i Nikifor

- Z mojej rodziny nikt nie rzeźbił. Ani z wioski, ani z sąsiednich. Z pierwszymi rzeźbami spotkałem się w kościele w Podegrodziu. Siedziałem taki w nie zapatrzony, że nawet żem nie słyszał, co ksiądz gada! Z zawodu jestem stolarz. Ale stolarka za prosta mi się widziała. Robić całe życie to samo, okna, drzwi, szafy… Chciałem cos ładniejszego robić! Porzuciłem stolarkę, wziąłem się za rzeźbę. Dawniej, jak ktoś jechał do Ameryki, to chciał zawieźć orła z koroną. To zacząłem te orły robić… – tak zaczyna się historia niezwykłego miejsca w Podegrodziu pod Nowym Sączem. Historia Skansenu Rzeźby Monumentalnej Józefa Lizonia.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna malarstwo rzeźba sztuka ludowa Piotr Kędziorek Nikifor