Polskie Radio
Section05
Nikifor

Finał akcji "Z głową w górach": co warto zobaczyć w Krynicy-Zdroju?

Nasza zimowa akcja "Z głową w górach" dobiega końca. Ostatnim przystankiem na trasie Polskiego Radia jest Krynica-Zdrój. Miejscowość w Beskidzie Sądeckim słynie przede wszystkim z wód zdrojowych, ale kuracjusze i turyści mogą skorzystać także z bogatej oferty kulturalnej oraz okolicznych tras pieszych i zjazdowych.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Maciej Walecki Krynica-Zdrój beskidy Nikifor Z głową w górach

"Śladami Nikifora". Premierowy reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Rocznica śmierci Nikifora przypadła 10 października. Minęło wówczas 55 lat od tego wydarzenia. Jeden z najwybitniejszych na świecie malarzy naiwnych - prymitywistów - urodził się 21 maja 1895 roku w Krynicy. Jego matką była Łemkinia Jewdokia Drowniak, natomiast ojciec jest nieznany, prawdopodobnie był jednym z polskich artystów malarzy. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż malarstwo Nikifor Monika Chrobak reportaż w Jedynce

PR24 Wystawa Ociepki w Muzeum Żup Krakowskich. "Zachęca, by sięgnąć do jego życiorysu"

- Zarówno Nikifor jak i Ociepka byli malarzami nieprofesjonalnymi, malowali swoim wnętrzem - tak o pracach Teofila Ociepki mówiła w Polskim Radiu 24 Klementyna Ochniak-Dudek z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. - Obrazy Ociepki już na pierwszy rzut oka zachęcają do tego, by zajrzeć do jego życiorysu, a jego twórczość jest bardzo podatna na odbiór intuicyjny i emocjonalny - dodała.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA wystawa malarstwo Nikifor Polskie Radio 24 POLSKA

Nikifor nasz codzienny

1946 rok Krynica. Ojciec pojechał tam na ważną konferencję komunistów europejskich. W przerwie poszedł na spacer. Na murku siedział oberwany żebrak. Bełkotał, podtykając pod nos przechodniom namazane tekturki. Chciał za nie ot tyle, co najtańsza paczka papierochów. Ojciec popatrzył i żal mu się zrobiło żebraka – dał mu pieniądze, ale tekturki nie wziął. To był Nikifor.
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton wieś Andrzej Bieńkowski Nikifor sztuka ludowa

"Nikifor ciepło patrzył na ludzi i miał poczucie humoru"

- Nasza kolekcja liczy 132 prace, jest druga pod względem liczebności po Muzeum w Nowym Sączu. Mamy obrazy z kolekcji Alfonsa Karnego, Jerzego Wolffa, Zygmunta Stępińskiego, te wczesne pokazujemy dzięki Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znajdziemy tu wszystkie tematy, którymi zajmował się Nikifor - mówiła na antenie Dwójki Alicja Mironiuk-Nikolska, kuratorka wystawy prac artysty.
Zobacz więcej na temat:  Nikifor malarstwo Dwójka Jakub Kukla KULTURA

W kręgu kultury naiwnej - Józef Lizoń i Nikifor

- Z mojej rodziny nikt nie rzeźbił. Ani z wioski, ani z sąsiednich. Z pierwszymi rzeźbami spotkałem się w kościele w Podegrodziu. Siedziałem taki w nie zapatrzony, że nawet żem nie słyszał, co ksiądz gada! Z zawodu jestem stolarz. Ale stolarka za prosta mi się widziała. Robić całe życie to samo, okna, drzwi, szafy… Chciałem cos ładniejszego robić! Porzuciłem stolarkę, wziąłem się za rzeźbę. Dawniej, jak ktoś jechał do Ameryki, to chciał zawieźć orła z koroną. To zacząłem te orły robić… – tak zaczyna się historia niezwykłego miejsca w Podegrodziu pod Nowym Sączem. Historia Skansenu Rzeźby Monumentalnej Józefa Lizonia.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna malarstwo rzeźba sztuka ludowa Piotr Kędziorek Nikifor