Janusz Krupski. Prekursor drugiego obiegu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 11:00
W audycji opowiadaliśmy o jednym z najbardziej zasłużonych ludzi opozycji demokratycznej. Janusz Krupski był postacią szczególną, prekursorem drugiego obiegu wydawniczego, który od chwili powstania stał się dla polskich inteligentów, uczniów i studentów niezastąpionym źródłem wiedzy.
Audio
  • Wspomnienie o Januszu Krupskim (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Janusz Krupski
Janusz KrupskiFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

smolensk serwis.jpg
Katastrofa smoleńska - serwis specjalny

Janusz Krupski (1951-2010) to jedna z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Na pokład prezydenckiego samolotu zawiodło go silne przekonanie, że ofiarę życia złożoną przez zamordowanych w Katyniu polskich oficerów trzeba wciąż przypominać. Niestrudzenie powtarzał, że tej zbrodni nie wolno nam zapomnieć.

- Poznaliśmy się podczas egzaminów na wydział historii KUL w 1970 roku. I bardzo szybko się zaprzyjaźniliśmy. Pochodziliśmy z bardzo różnych środowisk, ale interesowaliśmy się tym samym, czyli historią najnowszą. Szybko też okazało się, że mamy podobne poglądy i postanowiliśmy działać - opowiadał Piotr Jegliński, jeden z najbliższych współpracowników Janusza Krupskiego, który wraz z grupą przyjaciół, studentów i absolwentów KUL-u rozpoczął w Polsce działalność wydawniczą tzw. drugiego obiegu.

Był wydawcą "Spotkań", niezależnego pisma młodych katolików. Dzięki drugiemu obiegowi został przełamany państwowy monopol wydawniczy i przywrócone zostały dzieła wybitnych twórców zakazanych przez władze PRL. Janusz Krupski był za to represjonowany. Bity i aresztowany, nigdy jednak nie uległ Służbie Bezpieczeństwa. W wolnej Polsce, w latach 2000-2006 był zastępcą szefa Instytutu Pamięci Narodowej, a od maja 2006 do śmierci kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

W jaki sposób Janusz Krupski i jego koledzy storpedowali powołanie na KUL narzuconego przez komunistów Socjalistycznego Związku Studentów Polskich? Jak i gdzie poznali się z Bogdanem Borusewiczem i kiedy rozpoczęli podziemną działalność wydawniczą? Kto i jak przerzucił do kraju pierwszy powielacz? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Piotr Jegliński (szef wydawnictwa Editions Spotkania) oraz Wojciech Borowik (szef Stowarzyszenia Wolnego Słowa)

Data emisji: 11.04.2018

Godzina emisji: 21.30

mko/pg