Polskie Radio
Section05
katastrofa w Smoleńsku

"Welt": śmierć Prigożyna przypomina inne katastrofy lotnicze, takie jak Smoleńsk w 2010 roku

Pytania dotyczące śmierci w katastrofie lotniczej szefa grupy Wagnera, Jewgienija Prigożyna, przypominają inne przypadki, za którymi stali dyktatorzy, tacy jak Hitler czy Stalin. Są podejrzenia, że to Putin stoi za katastrofą polskiego samolotu w 2010 roku – zauważył historyk Berthold Seewald na łamach dziennika "Welt". Przypomniał też o niewyjaśnionej katastrofie samolotu Władysława Sikorskiego.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Władimir Putin Grupa Wagnera Ukraina wojna na Ukrainie

"Mamy pozostać strażnikami pamięci". W Warszawie odprawiono Mszę świętą w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej

Proboszcz Archikatedry św. Jana w Warszawie ksiądz Bogdan Bartołd mówił podczas Mszy świętej w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej, że modlitwa za tych co zginęli, jest wołaniem o prawdę i chroni nas przed zapomnieniem. W archikatedrze modlono się w intencji ofiar katastrofy i Ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku Msza święta Kościół katolicki wiara POLSKA społeczeństwo

Msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. "Czas jest ciągle naznaczony bólem i tyloma pytaniami"

Proboszcz archikatedry warszawskiej ksiądz Bogdan Bartołd powiedział, że od ponad trzynastu lat, czas po tragedii smoleńskiej wciąż jest naznaczony bólem. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie modlono się - jak każdego miesiąca - w intencji ofiar. W Eucharystii udział wzięli m.in. politycy Zjednoczonej Prawicy na czele z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa POLSKA katastrofa w Smoleńsku historia Polski

VI Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Uczestnicy uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Uczestnicy VI Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy złożyli w Sejmie kwiaty przed tablicami pamiątkowymi: prezydenta Lecha Kaczyńskiego, świętego Jana Pawła II, parlamentarzystów - ofiar katastrofy smoleńskiej i marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku POLSKA Rosja Smoleńsk prezydent Lech Kaczyński Polonia katastrofa smoleńska historia Polski społeczeństwo

"Trzeba rozliczyć tę zbrodnię". Ewa Stankiewicz o katastrofie smoleńskiej

- Trzeba zrobić wszystko, co jest w granicach naszych możliwości by nie tylko dochodzić prawdy, ale rozliczyć tę zbrodnię. Polska jest w posiadaniu wystarczającej liczby dowodów, żeby mówić o zamachu - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Stankiewicz, reżyser.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Sejm katastrofa w Smoleńsku Ewa Stankiewicz Zdzisław Krasnodębski katastrofa smoleńska

PR24 "Nie usłyszeliśmy rzeczowej krytyki naszego raportu". Prof. Nowaczyk o pracach podkomisji smoleńskiej

- Ogromną ilość materiałów uzyskaliśmy po zakończeniu prac komisji Jerzego Millera. Mało tego, komisja ta miała cześć tych dokumentów i nie wykorzystała ich w pełni, nie pasowały do tezy, którą zawarła w swoim raporcie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Nowaczyk, członek komisji technicznej badającej przyczynę katastrofy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Sejm katastrofa w Smoleńsku

Absurdalne sugestie rzecznika PO. Chodzi o Zełenskiego i Smoleńsk. "Dno najgłębszego szamba"

W trakcie wizyty w Polsce prezydent Ukrainy przemawiał do zgromadzonych na Zamku Królewskim. W swojej mowie Wołodymyr Zełenski wymienił Smoleńsk wśród rosyjskich zbrodni. Jak uważa rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec, "prezydent Ukrainy miał zostać o to poproszony". Internauci nazywają te insynuacje niebywałym skandalem.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk Rosja katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska POLSKA Wołodymyr Zełenski PO Platforma Obywatelska

Msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Bp Janocha mówił o epitafium Lecha Kaczyńskiego

- Chrystus po swojej śmierci symbolicznie wyciągnąwszy ręce wyzwala z grobów Adama i Ewę, czyli nas. Jezus wstępuje w czarną otchłań smutku. W otchłań pustki, która powstaje po stracie ukochanej osoby. Po stracie kogoś, kto zginął pod Smoleńskiem, pod Katyniem, pod Charkowem, pod Chersoniem. Jezus wstępuje w czeluści piekieł, by wyciągnąć nas ku górze, ku niebu - powiedział w homilii podczas mszy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej ks. bp Michał Janocha.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska samolot

"Co najmniej trzy ciosy i trzy rany". Dr Tomasz Żukowski o katastrofie smoleńskiej

- Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że przez ówczesnego premiera została podjęta decyzja, że nie będzie w tej sprawie obwiniać się Rosji, że należy unikać jakichkolwiek zadrażnień z tym państwem - mówił relacjach Polska-Rosja po katastrofie smoleńskiej dr Tomasz Żukowski, doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Sejm katastrofa w Smoleńsku Adrian Klarenbach Tomasz Żukowski

"Ponad 60 proc. ludzi uważało, że to był zamach". Tomasz Sakiewicz o katastrofie smoleńskiej

- Na początku mało osób zakładało, że to mogło być inaczej niż, że to zrobili Rosjanie. To potem zaczęto ludziom tłumaczyć, że to było inaczej i uruchomiono ogromne mechanizmy propagandy - wyjaśniał w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  katastrofa w Smoleńsku POLSKA Smoleńsk Polskie Radio 24 Sejm Adrian Klarenbach społeczeństwo Tomasz Sakiewicz Gazeta Polska

"Ta sprawa jest wyrzutem sumienia dla ówcześnie rządzących". Prof. Krasnodębski o Smoleńsku

- Nie opuszcza mnie poczucie, że to nie jest przypadek, wskazuje na to kontekst polityczny tego zdarzenia, wszystko, co działo się wcześniej, oraz to, co działo się ze śledztwem w tej sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł z ramienia PiS.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Sejm katastrofa w Smoleńsku Adrian Klarenbach Zdzisław Krasnodębski

"Premier Tusk był zadowolony z przebiegu rosyjskiego śledztwa". Andrzej Melak o katastrofie smoleńskiej

- Historia nie nauczyła niczego współczesne narody i polityków. Rosjanie zaprzeczają oczywistym faktom o sprawczości zbrodni katyńskiej, a o wybuchu nad Smoleńskiem nawet nie chcą wspominać. Tak prowadzą śledztwo, że do tej pory nie oddali Polsce jej własności: wraku tupolewa, czarnych skrzynek i wielu innych dowodów - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Melak, prezes Komitetu Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Sejm katastrofa w Smoleńsku Adrian Klarenbach Smoleńsk