Polskie Radio
Section05
katastrofa w Smoleńsku

Katastrofa smoleńska. "GPC": bomby na pokładzie tupolewa

Nie ma żadnych wątpliwości, że w rządowym samolocie TU-154M, lecącym 10 kwietnia 2010 r. z Warszawy do Smoleńska, doszło do kilku eksplozji. Brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła - do takich wniosków doszedł Frank Taylor, międzynarodowy ekspert z dziedziny badania wypadków lotniczych - czytamy w sobotniej "Gazecie Polskiej Codziennie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska ekshumacja katastrofa w Smoleńsku

"W Zjednoczonej Prawicy dokonuje się zmiana pokoleniowa"

– Tragedia smoleńska była największą tragedią polskich elit, jaka wydarzyła się na pewno po 1989 roku i również zapewne w drugiej połowie XX wieku – mówiła w Trójce Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, odnosząc się do informacji o krytyce, jaką skierowała w 2014 roku wobec Jarosława Kaczyńskiego. Przypomniała, że w tym samym tekście pisała, że Kaczyński jest wizjonerem, który potrafi budować Polskę.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska POLSKA

„Odejście Antoniego Macierewicza było sprawą wizerunkową”

Dymisja Antoniego Macierewicza ze stanowiska ministra obrony narodowej zaskoczyła wielu komentatorów polskiej sceny politycznej, a także wywołała negatywne komentarze części wyborców Prawa i Sprawiedliwości. O politycznej przyszłości i dokonaniach w MON byłego ministra mówili w audycji Debata Poranka Michał Rachoń (TVP Info) i dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej Prawo i Sprawiedliwość PiS katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska rekonstrukcja rządu

93. miesięcznica smoleńska. "Cel zostanie osiągnięty"

- Jestem przekonany, że w 2018 r. dojdziemy do celu i marsze przestaną już być potrzebne - mówił podczas obchodów 93. miesięcznicy smoleńskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak dodał, droga do naprawy Polski jest "kręta"; poprosił uczestników marszu o zaufanie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ŚWIAT miesięcznica katastrofy smoleńskiej Prawo i Sprawiedliwość katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Warszawa Jarosław Kaczyński

Podkomisja smoleńska: wybuch przyczyną rozpadu skrzydła Tu-154 M

Lewe skrzydło samolotu Tu-154 M zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej, istniało kilka źródeł eksplozji, a brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła - to jedna z kluczowych konkluzji raportu technicznego podkomisji smoleńskiej. O raporcie mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku Katyń PiS Antoni Macierewicz katastrofa smoleńska

"PiS obiecał Polakom wyjaśnienie sprawy smoleńskiej"

We wtorek prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał nowych członków Rady Ministrów, m.in. nowych szefów: MON, MSWiA, ochrony środowiska i zdrowia. Stanowisko stracił m.in. Antoni Macierewicz. O zakończonej rekonstrukcji rządu mówili w audycji Gorący Temat Tomasz Sakiewicz (red. nacz. „Gazety Polskiej Codziennie) i Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu Tomasz Sakiewicz Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej katastrofa w Smoleńsku Prawo i Sprawiedliwość Anna Czerwińska

"To są poziomy cynizmu dla nas nieosiągalne"

Władimir Putin powiedział, że na pokładzie polskiego Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku pod Smoleńskiem, nie doszło do wybuchów. Prezydent Rosji odniósł się do sprawy podczas dorocznej konferencji prasowej dla mediów rosyjskich i zagranicznych. – To cyniczna wypowiedź – oceniał w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski z Sieci. Na naszej antenie również komentarz dra Adama Lelonka z portalu CyberDefence24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Smoleńsk Rosja katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska

Szef MON: warto by Putin spojrzał prawdzie w oczy

- Warto by pan Putin, który przecież w tamtym czasie jako premier był przewodniczącym komisji badającej tragedię smoleńską spojrzał wreszcie prawdzie w oczy - powiedział w Polskim Radiu 24 szef Ministerstwa Obrony Narodowej Antoni Macierewicz. Minister odniósł się do wypowiedzi prezydenta Rosji, który oświadczył w czwartek w Moskwie, że na pokładzie polskiego Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku pod Smoleńskiem, nie doszło do wybuchów.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska katastrofa w Smoleńsku Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Władimir Putin jerzy miller POLSKA

Terlecki ws. katastrofy w Smoleńsku: nie wierzę w przypadki

 Nie wierzę w przypadki; nie wierzę w katastrofę, która stała się w wyniku złej pogody czy nieprzygotowania lotniska. Wszystko wskazuje na to, że jednak coś zaszło - tak wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki skomentował w Polskim Radiu 24 słowa prezydenta Rosji Władimira Putina o katastrofie smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Adrian Klarenbach Polskie Radio 24 Ryszard Terlecki Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska sondaże katastrofa w Smoleńsku Władimir Putin Rosja