Polskie Radio
Section05
POLSKA

Skażenie w Odrze. Poseł PiS: samorządy powinny być gotowe do ochrony systemów krytycznych

- Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska powinna przekazać informacje wyżej. Z tego, co wiadomo, to się nie wydarzyło - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Dariusz Stefaniuk, odnosząc się do problemu zanieczyszczenia Odry. Wskazał także na niewystarczające przygotowanie wielu samorządów do ewentualnej ochrony przed kryzysami, dotyczącymi ważnej infrastruktury.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Odra rzeka Krzysztof Świątek PiS ekologia samorząd polityka

Zatrucie Odry wynikiem naturalnych procesów? Specjalista przedstawił swoje hipotezy

Dr inż. Łukasz Weber opublikował na swoim koncie na Facebooku analizy sytuacji na Odrze. Oparł się w nich na ogólnodostępnych informacjach i wynikach dotychczasowych badań. Jedną z głównych hipotez naukowca jest zrzut bądź też dopływ do Odry wody stojącej, która jest "intensywnie zakwitnięta".
Zobacz więcej na temat:  Odra katastrofa ekologiczna badania ryby sinice NAUKA POLSKA społeczeństwo

"Dobry start". Ile dzieci otrzyma pieniądze z programu? Znamy najnowsze dane resortu rodziny

Wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" złożono już dla ponad 3 mln 638 tys. dzieci – poinformowało we wtorek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort przypomniał, że złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Rodziny pomoc społeczna edukacja szkoła pieniądze POLSKA dzieci społeczeństwo

Skażenie Odry. Prof. Maciej Zalewski: musimy odbudować retencyjność rzek

- Trzeba zdawać sobie sprawę, że klimat się ociepla i w związku z tym wrażliwość ekosystemów wodnych na zanieczyszczenia rośnie, a z tym mamy problem - mówił w Polskim Radiu 24 Prof. Maciej Zalewski, ekohydrolog z Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA Odra katastrofa ekologiczna ochrona środowiska Eliza Olczyk opozycja

ALERT POGODOWY Pogoda: upały i burze nad Polską. IMGW wydał ostrzeżenia dla wielu regionów

We wtorek pogoda może dać się we znaki mieszkańcom niemalże całej Polski. To z powodu upałów i burz z gradem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla południowej i centralnej części kraju. Podobnie dla Pomorza i zachodniej Warmii. Są też alerty drugiego stopnia w związku z upałami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony IMGW pogoda burze upały lato społeczeństwo prognoza pogody alert pogodowy

Reparacje wojenne od Niemiec. Sellin: większość Polaków uważa, że ta sprawa jest nierozwiązana

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin powiedział, że "większość Polaków uważa, że sprawa reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione przez Polskę w czasie II WŚ jest nierozwiązana. Wynika to z poczucia niesprawiedliwości".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne Niemcy pieniądze II wojna światowa zbrodnie wojenne POLSKA sondaż społeczeństwo

Śnięte ryby w Odrze. Publicyści ocenili działania rządu w sytuacji kryzysowej

Służby bezpieczeństwa oczyszczają Odrę ze śniętych ryb od połowy ubiegłego tygodnia. Ponadto pojawiają się fake newsy na temat rzekomego zanieczyszczenia rzeki rtęcią. Sytuację kryzysową związaną ze skażeniem m.in. Odry omówili w Polskim Radiu 24 Michał Płociński z "Rzeczpospolitej", Jerzy Mosoń z fundacji Fibre oraz Piotr Grzybowski z Katolickiego Tygodnika "Niedziela".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Eliza Olczyk POLSKA polityka Mateusz Morawiecki katastrofa ekologiczna Odra rzeka ochrona środowiska środowisko ekologia