Polskie Radio
Section05
POLSKA

Paweł Kurtyka: na arenie międzynarodowej historia Polski jest niewygodna dla narracji innych krajów

- Polska historia na arenie międzynarodowej jest szczególnie kontestowana, pomijana lub zapominana. Nasze wysiłki koncentrują się na tym, by ten trend odwrócić, albo przynajmniej zatrzymać - powiedział Paweł Kurtyka, prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Ryszard Gromadzki Janusz Kurtyka historia Polski pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa

Nowelizacja wzmacniająca młodzieżowe rady. Piotr Mazurek: zwiększa ich role i poszerza poziom działania

- Ustawa znacząco zwiększa rolę młodzieżowych rad i poszerza poziom ich działania. Do tej pory ustawodawca widział tylko młodzieżowe rady na poziomie gminnym, a my w tej chwili ustanawiamy je także na poziomie powiatów i województw - powiedział o zmianach dotyczących młodzieżowych rad Piotr Mazurek, pełnomocnik rządu ds. polityki młodzieżowej.
Zobacz więcej na temat:  młodzież samorząd Sejm prawo POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Dość swobodnie podchodziliśmy do stanu naszego zdrowia". Andrusiewicz o wysokim poziomie zgonów z powodu COVID-19

- Bardziej baliśmy się szpitala niż COVID-19 w trzeciej fali epidemii. Dość swobodnie podchodziliśmy do stanu naszego zdrowia - skomentował w piątek utrzymujący się na wysokim poziomie wskaźnik zgonów z powodu COVID-19 rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Koronawirus w Polsce koronawirus COVID-19 POLSKA pandemia zdrowie Ministerstwo Zdrowia szpital społeczeństwo lockdown obostrzenia

"Izba Dyscyplinarna paraliżuje postępowanie". Prokuratura Krajowa zaskarży decyzję SN ws. sędziego Tulei

Prokuratura zaskarży decyzję Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawie sędziego Igora Tulei, na którego przymusowe doprowadzenie na przesłuchanie nie wyraziła w czwartek zgody. - Na prokuraturze ciąży obowiązek postawienia podejrzanemu zarzutów. Dotyczy to wszystkich podejrzanych, bez względu na to, czy sprawują godność sędziowską, czy nie – podała PK.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prokuratura Krajowa Sąd Najwyższy

Rząd przygotowuje plan odmrażania gospodarki. Müller: przedstawimy go w połowie przyszłego tygodnia

- W połowie przyszłego tygodnia przedstawimy plan odmrażania gospodarki na maj. Będzie on kompleksowy. Będzie pokazywał w jakich terminach i pod jakimi warunkami będą otwierane poszczególne gałęzie - powiedział w piątek w Radiu Gdańsk rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Koronawirus w Polsce epidemia Piotr Müller szczepienia zjednoczona prawica rząd

TRANSMISJA Ostatni dzień konferencji TOGETAIR. Dziś debaty o rolnictwie, gospodarce odpadami i cyfryzacji

Dziś trzeci i ostatni dzień konferencji TOGETAIR odbywającej się w Warszawie. W jej ramach eksperci, politycy i naukowcy będą rozmawiać o przyszłości polityki klimatycznej w Polsce i na świecie. Omawiane będą także skutki wdrażania programów wspierających środowisko. W trzecim dniu szczytu biorą udział premier Mateusz Morawiecki, a także minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Transmisję z wydarzenia można oglądać na portalu PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  środowisko GOSPODARKA POLSKA cyfryzacja rolnictwo

Sprawa sędziego Tulei. Kowalski: stosuje się do werdyktu sądu, tylko jeśli jest z niego zadowolony

- Pan Tuleya i jego sprzymierzeńcy dostosują się do werdyktu w zależności od tego, czy będą z niego zadowoleni, czy nie. Nie słyszałem też, żeby któryś z oskarżonych sędziów odmówił wynagrodzenia od tej władzy - powiedział Marian Kowalski. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli także Piotr Cywiński i Dawid Wildstein.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo Sąd Najwyższy sąd prawo polityka POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Złożenie wniosku o 500+ w kwietniu pozwoli zachować ciągłość świadczenia. Minister rodziny przypomina

Jeszcze przez kilka dni, do końca kwietnia warto złożyć wnioski o świadczenie 500+. To ważne do zachowania ciągłości jego otrzymywania. Począwszy od 2021 roku prawo do wypłaty 500+ jest ustalane na nowy okres oświadczeniowy, który będzie trwał od 1 czerwca tego roku do 31 maja 2022 – podkreśla Marlena Maląg, minister rodziny i pomocy społecznej.
Zobacz więcej na temat:  Marlena Maląg 500+ GOSPODARKA POLSKA