Polskie Radio
Section05
POLSKA

Ustawa dot. zakazu handlu w niedzielę. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy dotyczący zakazu handlu w niedzielę. Przygotowała go grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, a przedstawicielem wnioskodawców jest Janusz Śniadek. W uzasadnieniu projektu nowelizacji napisano między innymi, że "przedsiębiorcy prowadzący placówki handlowe omijali zakaz handlu w niedziele powołując się na posiadanie statusu placówki pocztowej".
Zobacz więcej na temat:  handel sklep POLSKA Sejm ustawa

"Przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków śmiertelnych". Zboralski o zaostrzeniu kar dla kierowców

- Na drogach rocznie traci życie około 3 tysięcy osób. Jest to zatem dramat dla 3 tysięcy rodzin. Jeśli wpłyniemy na tych, którzy łamią prawo i doprowadzają do wypadków drogowych - świadomie lub nieświadomie - to możemy ograniczyć o pewien procent ich liczbę - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Zboralski z portalu BRD24.pl. 
Zobacz więcej na temat:  kierowcy mandat bezpieczeństwo na drodze POLSKA

"Kara powinna być nieuchronna, szczególnie dla pijanych kierowców". Ast o noweli Prawa drogowego

- To wszystko ma na celu ostudzić zapędy kierowców, aby jeździli zgodnie z przepisami, nie przekraczali prędkości, ale przede wszystkim też, żeby nie wsiadali za kółkiem na "podwójnym gazie" - mówił o planowanych zmianach w Prawie drogowym na antenie Programu 1 Polskiego Radia Marek Ast, poseł Prawa i Sprawiedliwości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Magdalena Ogórek prawo kodeks karny kodeks drogowy Marek Ast Prawo i Sprawiedliwość kierowcy pijani kierowcy polityka

tokio 2020 Medal, który "podnosi morale całej ekipy". Premier pogratulował olimpijskiego srebra wioślarkom

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował polskim wioślarkom oraz ich sztabowi trenerskiemu zdobycia olimpijskiego srebra. Medal czwórki podwójnej w składzie: Agnieszka Kobus-Zawojska, Katarzyna Zillmann, Marta Wieliczko i Maria Sajdak, jest pierwszym dla polskiej reprezentacji podczas tegorocznych igrzysk w Tokio.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki igrzyska olimpijskie igrzyska Tokio 2020 Tokio SPORT

Ponad 34 mln wykonanych szczepień. Szef KPRM podał najnowsze dane

"Przekroczyliśmy 34 miliony wykonanych szczepień" - podał w czwartek na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwoma dawkami innych, dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 17,2 mln Polaków - wynika z danych rządowych opublikowanych w czwartek.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Zdrowia Michał Dworczyk szczepienia epidemia COVID-19 Koronawirus w Polsce

Apel sędziów o wykonanie orzeczeń TSUE. Siewiereniuk-Maciorowska: chcą pozostać bezkarni

- Sędziowie chcą pozostawać osobami bezkarnymi. Do tej pory to wszystko działało i nikt się do tego nie mieszał. Teraz wychodzi na to, że sędziowie też mogą odpowiadać przed sądem i to się nie podoba - powiedziała w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska. Gościem audycji był także Marian Kowalski. 
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE prawo Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy sądownictwo POLSKA Polskie Radio 24

Prof. Horban: niemal pewne są obowiązkowe szczepienia dla pracowników ochrony zdrowia

- Niemal pewne jest wydanie zaleceń dotyczące obowiązkowych szczepień dla pracowników ochrony zdrowia - przekazał przewodniczący Rady Medycznej przy premierze prof. Andrzej Horban. Dodał, że Rada rozważa także obowiązek szczepień m.in. dla nauczycieli i pracowników administracji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Horban COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce szczepienia służba zdrowia nauczyciel administracja