Polskie Radio
Section05
POLSKA

Reparacje wojenne. Zbigniew Kuźmiuk: musimy wywierać na Niemcy presję międzynarodową

- Naszym zadaniem jest prezentowanie tego raportu (ws. strat wojennych) także w stolicach innych krajów europejskich, być może także na forum instytucji europejskich i stwarzanie po prostu presji na Niemcy, stałej presji - mówił w Programie 3 Polskiego Radia europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka POLSKA Niemcy dyplomacja MSZ reparacje wojenne II wojna światowa historia Polski Bartłomiej Graczak Zbigniew Kuźmiuk

Rau po spotkaniu z szefem greckiej dyplomacji: konieczne jest wzmaganie presji sankcyjnej na Rosję

Konieczność wzmagania presji sankcyjnej na Rosję, bezpieczeństwo energetyczne, potrzeba uniezależnienia się od surowców z Rosji, a także globalne bezpieczeństwo żywnościowe - były tematami rozmowy podczas środowego spotkania szefów dyplomacji Polski i Grecji, Zbigniewa Raua i Nikosa Dendiasa w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  sankcje Rosja MSZ polityka Zbigniew Rau POLSKA Grecja Ukraina wojna 2022

"Chce przewodzić protestowi samorządowców, a unika radnych opozycji". Müller o Trzaskowskim

Panie prezydencie Trzaskowski, odwagi, proszę śmiało porozmawiać ze wszystkimi radnymi – tymi słowami zaapelował do prezydenta Warszawy rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem, Trzaskowski chce przewodzić protestowi samorządowców pod KPRM, a unika warszawskich radnych opozycji i nie chce się z nimi spotkać "twarzą w twarz" na stacjonarnej sesji.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Trzaskowski POLSKA polityka Piotr Müller Warszawa opozycja

TYLKO U NAS Niemcy kwestionują zasadność reparacji. Wiceszef MSZ: próba ucieczki do przodu, która nie ma podstaw prawnych

- Kwestia reparacji nigdy nie została we właściwy sposób uregulowana umową, wypłacona i zamknięta, dlatego ją podnosimy - mówi Polskiemu Radiu wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Szynkowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ reparacje wojenne zbrodnie wojenne II wojna światowa Bez Przedawnienia Niemcy TYLKO U NAS NASZ WYWIAD POLSKA

Rząd chce wprowadzić kryteria dochodowe w 500+? Poseł PiS: absolutnie dementuję takie doniesienia

- Słowa Artura Sobonia mogły zostać źle zrozumiane, bądź przekręcone. Rząd PiS jest przeciwny wprowadzaniu kryteriów dochodowych do programu 500+. Absolutnie dementuję doniesienia o rzekomym planie wprowadzania takich rozwiązań - podkreślił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Dariusz Stefaniuk, odnosząc się do artykułu na portalu Gazeta.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 500+ społeczeństwo Artur Soboń Prawo i Sprawiedliwość POLSKA program 500+

Reparacje wojenne. Jan Bogatko: Niemcy nie chcą, by ktokolwiek zmniejszał ich możliwość życia na wysokim poziomie

- Niemieckie media i politycy występują zgodnym chórem - mają na uwadze interes swojego kraju i nie chcą, żeby ktokolwiek uszczuplał ich kasę, wpływy, a także zmniejszał ich możliwość życia na wysokim poziomie, do którego są w końcu przyzwyczajeni - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 korespondent polskich mediów w Niemczech Jan Bogatko, odnosząc się do kwestii reparacji wojennych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka reparacje wojenne Niemcy II wojna światowa

Czy doszło do 12 z kolei podwyżki stóp procentowych? Znamy decyzję RPP

Rada Polityki Pieniężnej ku zaskoczeniu większości analityków nie podniosła stóp procentowych. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, pozostała na poziomie 6,75 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo NBP kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy oprocentowanie oprocentowanie pożyczek gotówkowych bank centralny lokata terminowa kurs walut

Dodatkowe środki trafią do samorządów jeszcze w tym tygodniu. Paweł Szefernaker podał dokładne kwoty

- Do końca tygodnia do samorządów trafi około 4,5 mld złotych - zapowiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. To jedna trzecia z środków przewidzianych w ramach dodatkowej pomocy dla władz lokalnych. Druga transza środków trafi do samorządów do końca listopada, a trzecia - w grudniu. W sumie suma opiewa na 13,7 mld złotych. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA samorząd polityka Paweł Szefernaker GOSPODARKA

Wiceminister Soboń: nie wykluczamy wydłużenia tarczy antyinflacyjnej na przyszły rok

Wiceminister finansów Artur Soboń powiedział Polskiemu Radiu, że rząd nie wyklucza wydłużenia działania tarczy antyinflacyjnej również w przyszłym roku. Stwierdził, że decyzja będzie uzależniona od tego, jak będzie się kształtowała inflacja.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Artur Soboń inflacja tarcza antyinflacyjna podatki vat POLSKA społeczeństwo ceny paliw ceny żywności

Reparacje od Niemiec. Gursztyn: w tej sprawie powinna naciskać cała polska klasa polityczna

- Nacisk strony polskiej powinien być systematyczny i prowadzony nie tylko przez jedną opcję polityczną, ale przez całą klasę polityczną, a także media i autorytety pozapolityczne. Wtedy pojawią się jakieś skutki - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gursztyn, odnosząc się do kwestii reparacji wojennych od Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy

"Zaliczyłeś solidną wtopę". Kaleta odpowiada łowcy fake newsów z TVN

"Przypisanie fałszu wypowiedziom Jarosława Kaczyńskiego w tym obszarze to kompromitacja z waszej strony" - napisał wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta w odpowiedzi na wpis Jana Kunerta z serwisu fact-checkingowego konkret24, który stwierdził, że prezes PiS myli się w sprawie ilości płci opisywanych w konstytucji. "Zaliczyłeś solidną wtopę" - dodał Kaleta.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sebastian Kaleta społeczeństwo prawo konstytucja LGBT