Polskie Radio
Section05
Wacław Holewiński

Katyń - zbrodnia pełna tajemnic badanych przez historyków

- Zbrodnia katyńska ma wciąż wiele tajemnic, do dziś nie znamy różnych kwestii. Decyzja z 5 marca 1940 mówiła również o więźniach w tzw. Ukrainie Zachodniej i Białorusi Zachodniej, czyli kresach II Rzeczypospolitej pod okupacją sowiecką. Tak naprawdę trzeba zatem mówić o pięciu grupach ofiar - powiedział w Dwójce dr Paweł Libera z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Instytut Pamięci Narodowej Dwójka Wacław Holewiński historia Polski

Wacław Holewiński: Karol Jaroszyński był najbogatszym Polakiem w dziejach

- Zrobiono takie przeliczenia w stosunku do najbogatszego Polaka dzisiaj. Ma on raptem 20 procent tego, co miał Karol Jaroszyński. To był człowiek z absolutnej elity finansowej nie tylko ówczesnej Europy, ale i całego świata. Ludzi o podobnej skali bogactwa było prawdopodobnie kilkunastu w całym świecie - mówił Wacław Holewiński o bohaterze swojej najnowszej książki pt. "Cieniem będąc, cieniem zostałem".
Zobacz więcej na temat:  Wacław Holewiński literatura Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka KSIĄŻKA

Wildstein: zjawisk, o których piszę, miało już nie być

- Tytuł dzieli książkę na trzy części. Wydają się dość oczywiste. Wojna - w tej chwili jesteśmy świadkami, a właściwie uczestnikami takiej wojny, która miała się już nie wydarzyć. W ogóle tych zjawisk, o których piszę, teoretycznie miało nie być. Wierzyliśmy, że ich nie będzie - mówił w Dwójce Bronisław Wildstein o swojej książce "Wobec wojny, zarazy i nicości".
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein Wacław Holewiński Dwójka KSIĄŻKA Ukraina

Iwona Rusek i jej dramaty radiowe. Rozmowa o tomie II

- Byłam wychowana na baśniach, kolekcjonuję baśnie do dzisiaj. Uwielbiam je czytać, oglądać, słuchać, uważam, że to jest najpiękniejsza literatura. One mnie ukształtowały i gorąco zachęcam wszystkich państwa, żeby swoim pociechom od najmłodszych lat je czytać i samemu po nie sięgać - mówiła w Dwójce Iwona Rusek, której drugi tom dramatów radiowych ukazał się w ostatnim czasie. Nasza rozmówczyni podejmuje się także pisania spektakli dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia pisarze i poeci Iwona Rusek Dwójka literatura słuchowisko Wacław Holewiński

Literackie świadectwa powstania styczniowego

- Prus wziął udział jako szesnastolatek w powstaniu styczniowym, został ranny w bitwie pod Białką, był więziony, przebywał w szpitalu. Bardzo boleśnie przeżył powstanie styczniowe, jako moment, kiedy został oszukany, że  powstanie miało szansę bytu. Pisał o tym w jednym z listów - mówiła w Dwójce profesor Ewa Paczoska. 22 stycznia będziemy obchodzić 160. rocznicę jednego z najważniejszych zrywów niepodległościowych Polaków, powstania styczniowego.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Styczniowe literatura historia Polski Dwójka Wacław Holewiński