Polskie Radio
Section05
Smoleńsk

PR24 Podkomisja smoleńska zlikwidowana. Prof. Kleiber: czeka nas wiele lat niepewności

 - Od początku uważałem, że należy poszerzyć sposób badania katastrofy smoleńskiej i zaangażować międzynarodowych ekspertów. Przewidywałem, że to nieszczęście będzie nam towarzyszyło przez dziesiątki lat. Dlatego dobrze byłoby zrobić wszystko, żeby zbliżyć się do jasności w tej sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny magazynu "Wszystko Co Najważniejsze".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Smoleńsk katastrofa smoleńska Ministerstwo Obrony Narodowej służby i bezpieczeństwo

Witold Jurasz wspomina pierwsze godziny po katastrofie smoleńskiej. "Mówienie o dobrej woli Rosjan było absurdem"

Bałagan, amatorstwo ówcześnie rządzących i naiwności wobec Rosjan, którzy od początku, świadomie prowadzili grę przeciwko Polakom - taki obraz wyłania się ze wspomnień byłego dyplomaty Witolda Jurasza, który w swojej książce opisuje ostatnie minuty przed i pierwsze godziny po katastrofie w Smoleńsku.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa lotnicza katastrofa w Smoleńsku POLSKA KSIĄŻKA historie Smoleńsk

Społeczne obchody Święta Niepodległości 10 listopada. Jest planowane wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego

W piątek za tydzień, 10 listopada wieczorem odbędą się w Warszawie społeczne obchody związane ze Świętem Niepodległości, w których weźmie udział prezes PiS Jarosław Kaczyński. W planie jest m.in. złożenie kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz wystąpienie prezesa partii rządzącej na placu Piłsudskiego - informuje Prawo i Sprawiedliwość.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości 11 listopada Smoleńsk Jarosław Kaczyński Warszawa społeczeństwo

W Rosji zdemontowano tablice poświęcone polskim ofiarom represji. Krajewski: prawdy nie da się oszukać

- Prawdy nie da się oszukać. Pamiętamy i będziemy pamiętać o miejscach w Rosji upamiętniających Polaków, którzy stali się ofiarami represji politycznych - powiedział ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski, komentując usunięcie pomnika z tablicą ku czci Jana Stanisława Jankowskiego, skazanego w procesie szesnastu.
Zobacz więcej na temat:  Europa Rosja Smoleńsk Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ

Rosja: zdemontowano tablice pamiątkowe poświęcone polskim ofiarom represji. Krajewski: prawdy nie da się oszukać

- Prawdy nie da się oszukać. Pamiętamy i będziemy pamiętać o miejscach w Rosji upamiętniających Polaków, którzy stali się ofiarami represji politycznych - powiedział ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski, komentując usunięcie pomnika z tablicą ku czci Jana Stanisława Jankowskiego, skazanego w procesie szesnastu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Smoleńsk Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ

Fogiel o Smoleńsku: Tusk i jego otoczenie jest winne wszystkich karygodnych zaniedbań

 - Czekamy na zakończenie śledztwa smoleńskiego, które formalnie trwa. Chodzi o prawdę, o ogromną odpowiedzialność polityczną i moralną. Rozdzielenie wizyt odbywało się we współpracy strony rosyjskiej i kancelarii premiera Tuska. Ta okoliczność jest niesamowicie obciążająca - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Radosław Fogiel. 
Zobacz więcej na temat:  PiS POLSKA polityka Smoleńsk katastrofa smoleńska Reset Rosja Donald Tusk

Zamknięcie Agencji Konsularnej RP w Smoleńsku. MSZ: ta decyzja władz rosyjskich budzi nasz zdecydowany sprzeciw

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że dziś zostaje zlikwidowana Agencja Konsularna Rzeczypospolitej Polskiej w Smoleńsku. Resort dyplomacji podkreśla, że 14 lipca polski ambasador w Moskwie otrzymał od rządu Federacji Rosyjskiej notę o cofnięciu zgody na funkcjonowanie placówki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Smoleńsk Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ

Lawina komentarzy po nowym odcinku "Resetu". "Oddali śledztwo Rosjanom, upokorzyli Polskę", "symbol hańby"

Nie milkną echa emisji najnowszego - wstrząsającego - odcinka serialu dokumentalnego "Reset", poświęconego katastrofie smoleńskiej. Sieć zalała lawina komentarzy. "Zdjęcie uśmiechniętej Ewy Kopacz, gdy za plecami, w workach na śmieci bezczeszczone są ciała najważniejszych osób w państwie, już na zawsze będzie symbolem największej hańby, jakiej dopuściła się kiedykolwiek polska władza" - oceniła poseł PiS Urszula Rusecka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Reset katastrofa smoleńska Smoleńsk Sławomir Cenckiewicz Michał Rachoń serial Lech Kaczyński katastrofa samolotu Donald Tusk Ewa Kopacz Platforma Obywatelska PO Dominik Tarczyński Urszula Rusecka Prawo i Sprawiedliwość PiS TVP TVPinfo Rosja Kreml Władimir Putin

"Nie tylko wielki Polak, ale i bohater Gruzji". Saakaszwili wspomina Lecha Kaczyńskiego

O tym jaką rolę odegrał w ocaleniu Gruzji w czasie rosyjskiej agresji w 2008 roku odegrał Lech Kaczyński przypomniał w mediach społecznościowych były prezydent tego kraju Micheil Saakaszwili. Wpis umieścił w związku z kolejną miesięcznicą katastrofy pod Smoleńskiem. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Gruzja Micheil Saakaszwili Lech Kaczyński Smoleńsk miesięcznica katastrofy smoleńskiej

"Kolejny nieprzyjazny akt". MSZ o zamknięciu przez Rosję agencji konsularnej w Smoleńsku

"Decyzja władz Federacji Rosyjskiej to gest wysoce symboliczny, ale także kolejny nieprzyjazny i niezrozumiały akt, mający na celu uniemożliwienie funkcjonowania polskich misji dyplomatycznych oraz polskich placówek konsularnych. Rzeczypospolita Polska rezerwuje sobie prawo do podjęcia stosownych działań w odpowiedzi" - oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w reakcji na zamknięcie przez Rosję polskiej agencji konsularnej w Smoleńsku.
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-rosyjskie POLSKA Rosja dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Smoleńsk