Polskie Radio
Section05
Smoleńsk

Rosja krajem "sponsorującym terroryzm". Burzyńska: nikt zdrowo myślący nie powinien mieć wątpliwości

- Dzisiaj już nikt zdrowo myślący nie powinien mieć co do tego wątpliwości i tutaj UE powinna mówić jednym głosem - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 poseł Lidia Burzyńska (PiS) o rezolucji PE określającej Rosję jako państwo "sponsorujące terroryzm". Gościem audycji był także Zdzisław Wolski (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Parlament Europejski Rosja Smoleńsk Eliza Olczyk

Śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. "Sąd zgodził się na aresztowanie rosyjskich kontrolerów"

Warszawski Sąd Okręgowy wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Pawła Plusnina, Wiktora Ryżenki i Nikołaja Krasnokutskiego, którzy 10 kwietnia 2010 r. kierowali ruchem lotniczym na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj i sprowadzali rządowy samolot Tu-154M - poinformował portal wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa smoleńska Smoleńsk Rosja sądownictwo katastrofa w Smoleńsku

Wokół Smoleńska i Orszy - pierwsza ofensywa moskiewska

Wykorzystując śmierć króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Kazimierza IV Jagiellończyka w czerwcu 1492 roku, wojska 52-letniego księcia moskiewskiego Iwana III Srogiego najechały wschodnie kresy Wielkiego Księstwa. To był kolejny etap budowania przez Iwana III największego państwa w Europie, rozciągającego się niemal od Dniepru do północnego Uralu. Taką spuściznę pozostawił swoim następcom u schyłku życia w 1505 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Litwa Rosja Kazimierz Jagiellończyk Smoleńsk Dorota Truszczak Andrzej Nowak Aleksander Jagiellończyk

"Mamy do czynienia z ewidentną ingerencją". Macierewicz o dowodach na sfałszowanie czarnych skrzynek przez Rosjan

Jak poinformował Antoni Macierewicz, istnieje informacja służb wskazująca, że Rosja podjęła działania, aby dokonać fałszerstwa rejestratora (czarnej skrzynki) ATM-QAR z samolotu Tu-154. - Żaden Polak nie słyszał całości rejestratora głosowego, (..) tylko kopie. Co więcej, każda z nich jest inna. Analiza wskazuje miejsca, w których mamy do czynienia z ewidentną ingerencją - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Antoni Macierewicz Smoleńsk katastrofa samolotu katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska

Śledztwo smoleńskie. Sakiewicz: mówienie, że Putin nie mógł się dopuścić zamachu jest niesłychane

- Podstawowym argumentem tych, którzy uważali, że w Smoleńsku miał miejsce zwykły wypadek i że nie należy badać wersji zamachu, było to, że "Rosjanie nie mogli tego zrobić". To płytkie intelektualnie, głupie i szkodliwe. (..) Mówienie, że Putin nie mógł się dopuścić zamachu jest niesłychane - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Sakiewicz (redaktor naczelny "Gazety Polskiej").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka katastrofa smoleńska Smoleńsk Antoni Macierewicz

Prezydent Duda: podkomisja Macierewicza realizowała prace bardzo rzetelne, wielowątkowo i wieloaspektowo

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że podkomisja smoleńska, w okresie, kiedy uczestniczył w jej pracach, "realizowała prace w sposób bardzo rzetelny, wielowątkowo i wieloaspektowo". - Oczekuję obiektywnego spojrzenia na tych, którzy za wszelką cenę dążą do prawdy, i tych, którzy powinni byli ją ustalać w 2010 r., kiedy był ku temu najlepszy czas - dodał prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka katastrofa smoleńska Smoleńsk TVN Andrzej Duda prezydent Antoni Macierewicz

Zarzuty TVN dot. śledztwa smoleńskiego. Dr Nowaczyk: podkomisja opierała się na wynikach szeroko zakrojonych badań

- Podkomisja, w oparciu o bardzo szeroko zakrojone badania najnowszymi metodami naukowymi, ustaliła, że samolot w momencie odejścia na drugi krąg utracił końcówkę skrzydła, a stało się to w wyniku wybuchu w tym skrzydle. Na to są określone dowody przytoczone w naszym raporcie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były pełniący obowiązki przewodniczącego Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w Smoleńsku dr Kazimierz Nowaczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo katastrofa smoleńska Smoleńsk

"Nie wykluczam kroków prawnych". Były szef MON o materiale TVN24 ws. ukrywania dowodów w śledztwie smoleńskim

- Nie jest wykluczone, że będą podejmowane działania prawne po materiale TVN24 na temat prac komisji - powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową były szef MON Antoni Macierewicz. Poseł PiS dodał, że być może przed sądem należy postawić nie tyle dziennikarzy, ile polityków "eksponujących oszustwa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Macierewicz Smoleńsk katastrofa smoleńska

"Działa na szkodę państwa polskiego". Oświadczenie podkomisji smoleńskiej po materiale TVN

Zarzuty i pseudoargumenty przedstawione przez stację TVN są fałszywe i prezentują rosyjski punkt widzenia, wprowadzając w błąd polską opinię publiczną - poinformowano w oświadczeniu Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego w związku z emisją programu "Czarno na białym" w TVN24. Jak dodano, "media te działają na szkodę państwa polskiego".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Antoni Macierewicz Smoleńsk katastrofa samolotu katastrofa w Smoleńsku

"Będziemy zwracać się do Rosjan". Macierewicz o odzyskaniu wraku Tu-154M

- Kolejnym krokiem podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej jest zwrócenie się z pismem do Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego i prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej o zwrot szczątków Tu-154M. Poparli to wszyscy posłowie, oprócz polityków Platformy Obywatelskiej - mówił na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Antoni Macierewicz Smoleńsk katastrofa samolotu katastrofa w Smoleńsku społeczeństwo Rosja prawo

Podkomisja smoleńska wzywa Rosję do zwrotu wraku TU-154M. Wysłano oficjalne pismo

Podkomisja do spraw ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej zwróciła się z pismem do Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego i prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej o zwrot szczątków Tu-154M wraz z rejestratorami pokładowymi i wszystkimi materiałami dowodowymi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska społeczeństwo Rosja prawo Antoni Macierewicz