Polskie Radio
Section05
Smoleńsk

Jarosław Kaczyński: nadzieja została spełniona

To przedostatni marsz, ale nie przedostatnia miesięcznia. Te miesięcznice, uroczystości kościelne, msze, tutaj w kościele seminaryjnym z rana, a wieczorem w Katedrze św. Jana, w katedrze warszawskiej będą odbywały się nadal - powiedział podczas obchodów 95. miesięcznicy smoleńskiej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa smoleńska Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość miesięcznica katastrofy smoleńskiej

Gorący Temat: Raport ws. katastrofy smoleńskiej

– Dobrze, że ten raport powstanie. To oczywiste, że tak powinno się stać – mówił w Gorącym Temacie Jacek Karnowski z "Sieci". Przewodniczący podkomisji smoleńskiej, Antoni Macierewicz, zdementował informację portalu "wPolityce", jakoby miało nie dojść do publikacji raportu 10 kwietnia. Gościem Polskiego Radia 24 był również Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk katastrofa smoleńska Antoni Macierewicz Jarosław Kaczyński

"Ładunek wybuchowy w TU-154M musiał być włożony w Samarze"

- Nie ma podejrzeń, by materiał wybuchowy był wkładany wtedy na lotnisku w Warszawie(...). Aby włożyć materiał wybuchowy, trzeba by rozebrać całe skrzydło(...). To jest niemożliwe - powiedział w radiowej Jedynce Antoni Macierewicz, szef podkomisji smoleńskiej, komentując opublikowane przez Gazetę Polską informacje o nagraniu wideo, na którym widać kilku mężczyzn dokonujących nieustalonych czynności przy lewym skrzydle Tu-154 w noc poprzedzającą katastrofę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomoc Antoni Macierewicz katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk samolot Jerzy Jachowicz

Antoni Macierewicz: kłamali, kłamią i będą kłamali

- Kłamali, kłamią i będą kłamali - w ten sposób Antoni Macierewicz, przewodniczący Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem, były szef MON, w audycji W Gruncie Rzeczy skomentował materiał „Gazety Wyborczej”, dotyczący rzekomych ustaleń biegłych ws. przebiegu katastrofy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej NATO USA Rosja POLSKA katastrofa smoleńska Smoleńsk

Jarosław Kaczyński: musimy odrzucać antysemityzm

Dzisiaj diabeł podpowiada nam pewną bardzo niedobrą receptę, pewną ciężką chorobę duszy, chorobę umysłu - tą chorobą jest antysemityzm; musimy go odrzucać - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Podczas obchodów 94. miesięcznicy smoleńskiej dodał, że musimy bronić prawdy o tym, co działo się w Polsce w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku miesięcznica katastrofy smoleńskiej Jarosław Kaczyński

"Nie znajduję w słowach Merkel jakiegoś przełomu"

– Nie znajduje w tych słowach jakiegoś przełomu – ocenił dr Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Niemiecka kanclerz Angela Merkel zabrała głos w trwającym sporze na linii Polska-Izrael. Odnosząc się do nowelizacji ustawy o IPN przyznała, że Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holokaust i tylko ta świadomość może być podstawą dobrych relacji z Polską.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Angela Merkel Holokaust IPN Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku

"Najwyższy czas, by pomniki smoleńskie powstały"

– Wybór miejsca budowy, jak i formułę pomników upamiętniających katastrofę smoleńską uważam za najlepsze z możliwych – ocenił Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci Prawdy". Odniósł się w ten sposób do dyskusji toczącej się wokół miejsca powstania, m.in. monumentu ofiar katastrofy smoleńskiej, który zostanie usytuowany przy pl. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Do sparwy odniósł się również Łukasz Adamski z tygodnika "Sieci Prawdy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Warszawa

„Rosjanie nie zwrócą wraku Tu-154 dopóki będzie rządził PiS”

- Nie wierzę, że za rządów Władimira Putina kiedykolwiek zostanie nam zwrócony wrak Tu-154 chyba że dojdzie do zmiany rządów w Polsce. Gdyby rząd PiS odzyskał wrak z Rosji, byłoby to zbyt ogromne zwycięstwo PR-owe dla rządu PiS, na co Rosjanie nigdy nie pozwolą – powiedział w Podsumowaniu Tygodnia Maciej Kożuszek z Gazety Polskiej Codziennie. Gościem audycji był także Patryk Słowik z Dziennika Gazety Prawnej.
Zobacz więcej na temat:  samolot Rosja Władimir Putin Prawo i Sprawiedliwość Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku