Polskie Radio
Section05
Smoleńsk

"Komisja Millera dopuściła się skandalicznej manipulacji"

Telewizja Republika ujawniła fragmenty rozmów Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pod przewodnictwem Jerzego Millera, badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku. Według Telewizji komisja wbrew faktom stwierdziła obecność generała Andrzeja Błasika w kokpicie Tupolewa tuż przed rozbiciem się maszyny. O stenogramach mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Gargas z „Magazynu Śledczego Anity Gargas”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk jerzy miller komisja millera katastrofa smoleńska Andrzej Błasik Anita Gargas Rosja

"Organizatorzy wykluczają ludzi z Marszu Niepodległości"

W sobotę ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości. Oburzenie wywołały m.in. niektóre prezentowane podczas demonstracji transparenty. Widniały na nich m.in. takie hasła: „Biała Europa”, „Wszyscy różni, wszyscy biali”. O Marszu Niepodległości mówili w audycji Debata Poranka Agaton Koziński („Polska The Times”), Jacek Liziniewicz („Gazeta Polska”) i Wojciech Korkuć.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marsz Niepodległości 11 listopada Warszawa katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Święto Niepodległości Młodzież Wszechpolska Jacek Liziniewicz Agaton Koziński

"Dokonywano linczu na człowieku, który już nie żył"

- Skoro Komisja Europejska tak się troszczy o kwestie praworządności w Polsce to dostała taśmę, z której wynika, że ta praworządność - przynajmniej w obszarze badania prawdy o Smoleńsku - była łamana – powiedział w audycji 24 Pytania europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Odniósł się w ten sposób do taśm ujawnionych przez telewizję Republika i unijnych debat poświęconych praworządności w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Ryszard Czarnecki Unia Europejska jerzy miller komisja millera Andrzej Błasik Rosja katastrofa smoleńska Prawo i Sprawiedliwość Komisja Europejska

Katastrofa smoleńska. "Komisja Millera wymyśliła wnioski"

Telewizja Republika ujawniła w poniedziałek fragmenty rozmów z posiedzenia Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego z 19 maja 2011 roku. Dotyczą one sposobu ustalania przez komisję rzekomej obecności gen. Andrzeja Błasika w kokpicie Tu-154 tuż przed katastrofą smoleńską. O stenogramach z prac tzw. komisji Millera mówił w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski z „Gazety Polskiej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 komisja millera katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Andrzej Błasik katastrofa smoleńska jerzy miller Adrian Stankowski

Proces Tomasza Arabskiego. Kolejne przesłuchania

Sąd Okręgowy w Warszawie przesłuchał kolejnych świadków w procesie dotyczącym organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. W tej sprawie sądzeni są Tomasz Arabski oraz czwórka innych urzędników państwowych. Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej zarzucają im niedopełnienie obowiązków. O przebiegu środowej rozprawy, opowiada reporter Polskiego Radia 24 Michał Fabisiak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Arabski Smoleńsk katastrofa smoleńska Donald Tusk sąd

"Rosja powinna ustalić zasady dostępu do miejsca katastrofy"

Nie ma jasnych warunków dostępu do miejsca katastrofy smoleńskiej. Ograniczenia pojawiły się po tym, jak zakład lotniczy w Smoleńsku sprzedał lokalnemu przedsiębiorcy działki przylegające do tego terenu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło w sierpniu interwencję w tej sprawie. MSZ oczekuje od strony rosyjskiej precyzyjnego określenia zasad.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja katastrofa smoleńska Smoleńsk MSZ

Rosjanie ograniczają dostęp do miejsca katastrofy?

Nie ma jasnych warunków dostępu do miejsca katastrofy smoleńskiej. Ograniczenia pojawiły się po tym, jak zakład lotniczy w Smoleńsku sprzedał działki przylegające do tego terenu lokalnemu przedsiębiorcy. W sierpniu, interwencję podjęło w tej sprawie polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, które oczekuje od strony rosyjskiej precyzyjnego określenia zasad dostępu. Sprawę dostępności miejsca katastrofy smoleńskiej przybliżał korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk katastrofa smoleńska

"Rosjanie złośliwie nie oddają wraku i czarnych skrzynek"

Wstęp na miejsce katastrofy polskiego samolotu pod Smoleńskiem jest zabroniony. Według informacji podanych przez reportera Polsat News Tomasza Kułakowskiego. Ze zdjęć opublikowanych przez dziennikarza wynika, że teren jest ogrodzony, a zawieszone tablice ostrzegawcze informują, że prowadzone są na nim prace poszukiwawczo-konstrukcyjno-montażowe związane z budową magistrali gazociągowej. O działaniach Rosjan mówili w audycji Debata Poranka publicysta Marek Król, Wojciech Korkuć i Sebastian Gajewski z Cetrum i. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku Rosja Władimir Putin katastrofa smoleńska Marek Król

Tusk oddał Rosjanom śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej?

"Kancelaria premiera Donalda Tuska zamówiła analizę, z której wynikało, że w sprawie katastrofy smoleńskiej nie trzeba było stosować prawa, które oddało śledztwo w ręce Rosjan" – poinformowali dziennikarze tygodnika "Do Rzeczy", którzy dotarli do nowych dokumentów. O sprawie mówił w audycji Gorący Temat Jakub Jałowiczor z Gościa Niedzielnego.
Zobacz więcej na temat:  Smoleńsk Rosja katastrofa smoleńska Donald Tusk Tomasz Arabski

Szef MON: znaleźliśmy w zapisie (...) moment wybuchu

Moment eksplozji został zidentyfikowany, znaleźliśmy go w zapisie jednego z rejestratorów - poinformował w sobotę minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, zapytany przez dziennikarzy o aktualne ustalenia ws. katastrofy smoleńskiej. Minister brał udział w zjeździe szefów klubów Gazety Polskiej w Spale (Łódzkie).
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz katastrofa w Smoleńsku katastrofa smoleńska Smoleńsk Spała Gazeta Polska Tomasz Sakiewicz

Debata Poranka: koniec miesięcznic smoleńskich

Podczas obchodów 90. miesięcznicy smoleńskiej Jarosław Kaczyński podkreślił, że jeśli cele miesięcznic zostaną zrealizowane, to za pół roku uroczystości w ósmą rocznicę katastrofy w Smoleńsku będą jednocześnie ostatnimi obchodami. O katastrofie smoleńskiej i obchodach miesięcznic mówili w audycji Debata Poranka Michał Rachoń (TVP INFO) i Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Smoleńsk katastrofa w Smoleńsku