Polskie Radio
Section05
Wacław Holewiński

Dr Łukasz Adamski: to mit, że Polska nie wypowiedziała wojny Rosji sowieckiej

- Ten mit zasadzał się na przekonaniu, że aby doszło do wojny, musi być ona wypowiedziana. Przypomnę, że Polska również nie wypowiedziała wojny Niemcom. Wojna po prostu się zaczęła. I tak samo było z Sowietami - mówił w Dwójce wicedyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w 82. rocznicę wkroczenia wojsk sowieckich do Polski.
Zobacz więcej na temat:  1939 Jałta Łukasz Adamski 17 września 1939 Wacław Holewiński Dwójka

Prymas Tysiąclecia - człowiek na swoje czasy

- Wskazał go umierający kardynał Hlond, prymas Polski, znał go jeszcze sprzed wojny, jako biskupa. Wiedział, że ma przygotowanie, jest świetnie wykształcony, wie co to jest marksizm, komunizm, ma doświadczenie w pracy z robotnikami z okresu przedwojennego - gościem Dwójki była Ewa Czaczkowska, historyk, publicystka, biografka kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981), którego beatyfikacja odbędzie się 12 września w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Dwójka Wacław Holewiński

Szczecin '80. "Był zakaz pisania, stąd się wziął nasz biuletyn"

- Czuło się w powietrzu jakieś elektrony. Pamiętam, że były dyskusje. Ja chodziłem często na swój wydział, rozmawiałem z ludźmi, już wtedy były jakieś opinie, ktoś coś mówił, „powinniśmy strajkować, powinniśmy przeciwdziałać temu”. I nagle gruchnęła wieść: „Strajk!” – mówił w Dwójce Leszek Dlouchy, uczestnik strajków 1980 roku, wtedy pracownik szczecińskiej stoczni „Gryfia”.
Zobacz więcej na temat:  Stocznia Szczecińska Wacław Holewiński porozumienia sierpniowe Dwójka

"Temat Żydów walczących o Polskę wcześniej w ogóle nie istniał"

- Są zapomniani, ponieważ nie funkcjonują ani w polskiej świadomości, ani w polskiej literaturze historycznej. Dotychczas nie było żadnych publikacji na temat Żydów – uczestników walk o niepodległość Polski, czy to w czasie powstań narodowych w XIX wieku, czy też w Legionach Polskich, czy później w zmaganiach o granice Rzeczypospolitej w latach 1918-1921 - mówił w Dwójce prof. Marek Gałęzowski.
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita Żydzi Powstanie Styczniowe Katyń Lwów Legiony Polskie II wojna światowa Wacław Holewiński Dwójka KSIĄŻKA

Dramaty Jarosława Abramowa. "Był otwarty na teatr rozumiany wielorako"

- Jarosław Abramow-Newerly dość późno stał się twórcą teatralnym, wcześniej był twórcą kabaretowym. Jednak praca w Polskim Radiu była dla niego okresem formacji. To było zaplecze, które go wychowało, a potem on wkładał tam kawał swojego serca. To było jego środowisko, jego przyjaciele i jego moment - mówiła w Dwójce Karolina Felberg, autorka wstępu i wyboru dramatów do tomu "Klik-klak. Dramaty".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Abramow-Newerly Wacław Holewiński literatura Dwójka KULTURA

"Stanisław Rembek wiódł żywot pisarza pechowego"

- W okresie PRL jego najważniejsze książki nie były znane i siłą rzeczy nie funkcjonował w powszechnej świadomości. Po 1989 roku te książki zaczęły być wydawane, ale Rembek wciąż nie jest tak znany, jak powinien być. Myślę zwłaszcza o jego tekstach o wojnie polsko-bolszewickiej - mówił w Dwójce prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury polskiej i krytyk.
Zobacz więcej na temat:  literatura Maciej Urbanowski wojna 1920 Wacław Holewiński Dwójka KSIĄŻKA