Polskie Radio
Section05
Wacław Holewiński

"Notatniki" Józefa Łobodowskiego - rozmowa z prof. Aleksandrem Wójtowiczem

Józef Łobodowski od wydania "Trylogii ukraińskiej" i dylogii "Dzieje Józefa Zakrzewskiego" to nie tylko przywracany do naszej pamięci pisarz emigracyjny, ale także pisarz doceniony, popularny. I oto dostaliśmy, co dla wielu było zaskoczeniem, trzytomową niespodziankę, opracowane naukowo "Notatniki" tego świetnego pisarza. Autorami publikacji są prof. Aleksander Wójtowicz i prof. Dariusz Pachocki.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Józef Łobodowski Wacław Holewiński Aleksander Wójtowicz KSIĄŻKA Dwójka

"Dzieła wybrane" Wincentego Witosa. "To jeden z ojców naszej niepodległości"

- Wincenty Witos był jednym z najważniejszych polityków nie tylko dwudziestolecia międzywojennego, także okresu końca zaborów oraz II wojny światowej. Bez poznania jego życiorysu trudno zrozumieć historię, a ona jest istotna dla zrozumienia teraźniejszości. Dla osób, które chcą na poważnie analizować przeszłość, to lektura obowiązkowa. Najważniejsze wątki to formowanie się II Rzeczypospolitej, ważne przełomy, jak rok 1926, również są bardzo istotne. Witos odgrywał w nich role pierwszoplanowe - mówił w Dwójce historyk dr Mateusz Szpytma.
Zobacz więcej na temat:  Wincenty Witos Wacław Holewiński historia Polski Dwójka Mateusz Szpytma

Tłumaczka książki "Pod prąd": Oleg Serebrian to współczesny człowiek renesansu

- Oleg Serebrian to historyk, politolog, dyplomata, wybitny znawca historii Europy, poliglota, a także pisarz. Od 2022 roku jest wicepremierem Mołdawii ds. reintegracji Naddniestrza – mówiła w Dwójce Radosława Janowska-Lascar o autorze przetłumaczonej przez siebie powieści pt. "Pod prąd".
Zobacz więcej na temat:  Wacław Holewiński literatura Mołdawia Oleg Serebrian tłumacz Radosława Janowska-Lascar Dwójka KSIĄŻKA KULTURA Tomasz Mann Paweł Huelle

"Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory" - rozmowa z Marią Wilczek-Krupą

Najprościej byłoby powiedzieć: legenda, wzór. Jeremi Przybora, jeden z dwóch Starszych Panów ze słynnego kabaretu. Czy i ile o nim wiemy? Zapewne niewiele. Tę lukę postanowiła wypełnić Maria Wilczek-Krupa, pisząc ogromną, liczącą 638 stron, biografię Jeremiego Przybory.
Zobacz więcej na temat:  Jeremi Przybora Jerzy Wasowski Wacław Holewiński Kabaret Starszych Panów Maria Wilczek-Krupa biografia Dwójka literatura

Aleksander Kaczorowski: swe najsłynniejsze dzieła Izaak Babel tworzył koło trzydziestki

- Język rosyjski był dla Izaaka Babla językiem wykształcenia. To był język, w którym najlepiej sobie radził, a także język wielkiej tradycji literackiej. Babel osiągnął w nim mistrzostwo, i to w młodym wieku. Przecież większość jego najsłynniejszych utworów to są rzeczy napisane przed lub tuż po trzydziestym roku życia, a więc bardzo wcześnie - mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor książki "Babel. Człowiek bez losu".
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Kaczorowski Isaak Babel biografia literatura Wacław Holewiński KULTURA Czarne KSIĄŻKA Dwójka

Mistrzowie sztuki reportażu nagrodzeni [WIDEO]

Poznaliśmy zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów "Melchiory 2023". Nagrody zostały przyznane w kategoriach: Reportaż Roku, Dokument Roku, Inspiracja Roku oraz Realizator Roku. Ogłoszono także laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu o Grand Prix KRRiT oraz XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Patronat nad Konkursem i Galą "Melchiorów 2023" objęła Rada Mediów Narodowych.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Melchiory konkurs W POLSKIM RADIU Studio Reportażu i Dokumentu Jolanta Rudnik Michał Kwiatkowski KRRiT Alicja Samolewicz-Jeglicka Maciej Jastrzębski Monika Chrobak Karolina Ryniak Dagmara Drzazga Beata Hyży-Czołpińska Paweł Antosiewicz Aleksandra Sadokierska Małgorzata Lachendro Paweł Kurek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rada Mediów Narodowych Polskie Radio TVP Grand Prix KRRiTV Krzysztof Gottesman Dorota Boniecka-Górny czesława borowik Adam Hlebowicz Arkadiusz Gołębiewski Wacław Holewiński Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory

"Zabójca szwoleżerów". Bogusław Chrabota: jest coś, co łączy większość tych opowiadań

- To nie jest książka bardzo poważna. Momentami nawet jest to książka śmieszna, pastiszowa. Jest jednak pewien element, który większość tych tekstów łączy. To próba pokazania człowieka wkręconego przez mechanizm historii; miażdżonego przez toczące się koła historii - mówił w Dwójce Bogusław Chrabota, autor tomu "Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wacław Holewiński literatura opowiadanie pisarze i poeci filozofia religia Bogusław Chrabota KSIĄŻKA KULTURA

Sławomir Mrożek - pierwsza biografia w 10. rocznicę śmierci

Sławomir Mrożek zmarł 10 lat temu. I tyle lat trzeba było czekać na biografię tego znakomitego prozaika, dramaturga i rysownika. - To raczej nie jest wielka biografia, jest umiarkowanych rozmiarów. Skoncentrowałam się właściwie na takiej jednej linii i na momentach, kiedy Mrożek styka się z historią - mówiła w Dwójce prof. Anna Nasiłowska, autorka książki "Mrożek. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek Wacław Holewiński biografia KSIĄŻKA literatura Dwójka

Tłumacz: "Odwiedziny" Izaaka Baszewisa Singera czyta się doskonale

- Podejrzewam, że chodzi o obyczajową śmiałość "Odwiedzin" i książki "Ruda Kejla", być może dlatego nie zdecydowano się na anglojęzyczne ich wydanie w latach 70. Choć istniały przekłady na język angielski, to nie sądzę, aby ktoś uznał, że nie warto ich wydawać. Czyta się je doskonale, jak wszystko, co stworzył Izaak Baszewis Singer, a po pięćdziesięciu latach przestały już szokować - mówił w Dwójce Krzysztof Modelski, tłumacz.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Izaac Bashevis Singer tłumacz tłumaczenie pisarze i poeci Wacław Holewiński