Polskie Radio
Section05
Wacław Holewiński

Józef Mackiewicz - jego twórczość wciąż żyje

Józef Mackiewicz zmarł w roku 1985. Przed jego śmiercią ukazały się 23 jego książki, po śmierci - kolejne. Ten pisarz, chciałoby się powiedzieć, wciąż żyje. To niezwykły przypadek, aby tak obfity dorobek ukazał się po zgonie autora. O drugim życiu, tym pośmiertnym, twórczości Józefa Mackiewicza Wacław Holewiński rozmawiał z dr. Pawłem Chojnackim z krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz pisarze i poeci Dwójka Wacław Holewiński literatura

Dziennikarz Dwójki Wacław Holewiński z medalem Gloria Artis

- Kiedy prezydent Polski dekorował mnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, było to dla mnie podsumowanie mojej działalności opozycyjnej, zamknięcie pewnego etapu w moim życiu. Mam nadzieję, że Gloria Artis nie jest zamknięciem mojej działalności pisarskiej - mówił Wacław Holewiński tuż po uroczystości wręczenia odznaczeń.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek literatura Wacław Holewiński

Maryna Miklaszewska - otwarta na ludzi i zdarzenia

- Było takie zdjęcie Maryny: ma 3-4 lata, stoi ze strasznie zbuntowanym wyrazem buzi i nad głową trzyma ogromny kamień, gdyby go puściła to, by ją zmiażdżył. To jest Maryna całe życie, całe życie miała ten kamień w wyciągniętych raczkach i sprawiedliwość jako wektor wszystkich sił. Ten kamień groził za wszelką niesprawiedliwość - mówiła o swojej starszej siostrze, dziennikarce i opozycjonistce, Agata Miklaszewska.
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska opozycja opozycja demokratyczna pisarze i poeci Dwójka Wacław Holewiński Jakub Kukla

"Mała Wittliniada". Józef Wittlin, jakiego nie znamy

Józef Wittlin, poeta, prozaik, tłumacz, zmarł czterdzieści sześć lat temu w Nowym Jorku. Jego życie i twórczość wciąż, od lat, budzą zainteresowanie. I nadal nie wszystko o nich wiemy. Przed kilkunastu dniami do rąk czytelnika trafił obszerny tom Niny Taylor-Terleckiej zatytułowany "Mała Wittliniada". O książce rozmawialiśmy z panią prof. Katarzyną Szewczyk-Haake.
Zobacz więcej na temat:  Józef Wittlin Dwójka Wacław Holewiński

"Józef Mackiewicz uważał, że bolszewików należało dobić"

- Rozmawiając o antykomunizmie Józefa Mackiewicza nie mówimy o wycinku. To jest wielonurtowa myśl, która wynika z doświadczeń pisarza - 1 kwietnia minęło 120 lat od chwili narodzin Józefa Mackiewicza. Była to najlepsza z możliwych okazji, aby porozmawiać o nim jako o najbardziej - z polskich intelektualistów - przenikliwym krytyku komunizmu. Rozmawialiśmy o nim z dr. Pawłem Chojnackim.
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz komunizm Dwójka Wacław Holewiński