Logo Polskiego Radia

Potrzebna krew

Jedynka
Luiza Łuniewska 14.06.2011
Dr Joanna Wojewoda (Regionalne Centrum Krwiodawstwa): Bez ludzi, którzy chcą bezinteresownie oddać krew, nie byłoby krwiodawstwa. My, lekarze, mamy tylko funkcję pomocniczą.
  • Dar krwi.mp3
Potrzebna krew
foto: fot: Wojciech Kusiński/PR

Mimo wieloletnich badań nad substytutami krwinek czerwonych żaden preparat nie został zarejestrowany do leczenia. Współczesna medycyna nie potrafi krwi zastąpić - mówi dr Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dlatego działają - i zapewne jeszcze długo będą istnieć - centra krwiodawstwa.

Dr Wojewoda tłumaczy, że krew można przechowywać tylko miesiąc. - W pewnych stanach chorobowych, np. dla małych dzieci, przy masywnych transfuzjach ona musi być bardzo świeża. Bo taka jest najwartościowsza. - dodaje.

Zdarzają sie braki, zarówno ilościowe, jak i jakościowe. W tej chwili brakuje zasadniczo wszystkich grup Rh-. - Jeśli jest pilna potrzeba sprowadzamy krew z innych województw, w ostateczności dzwonimy do naszych stałych krwiodawców i namawiamy ich, żeby przyszli – mówi dr Wojewoda.

Dawcą może być każdy zdrowy człowiek od 18 do 65 lat. Trzeba odczekać 6 miesięcy po przekłuciu ciała, tatuażu, zabiegu operacyjnym, gastroskopii. Tak samo po zmianie partnera seksualnego. - Ze względów bezpieczeństwa. By wykluczyć zakażenie wirusami przenoszonymi przez krew - tłumaczy lekarka.

Krew można oddać, co 8 tygodni, w przypadku kobiet - co najwyżej cztery razy do roku. - Dawca powinien ważyć, co najmniej 50 kg, by bez szkody móc oddać zwyczajową porcję, czyli 450 ml.Możemy też oddać składniki krwi, np. płytki krwi czy osocze. W wyjątkowym przypadkach, ratujących życie, pobieramy białe krwinki, granulocyty - mówi gość "Sygnałów Dnia".

W Polsce, zgodnie z ustawą o służbie krwi, oddaje sie ją honorowo. Krwiodawcy, oprócz dnia wolnego i czekolady, rekompensującej wydatek energetyczny, nie przysługują żadne świadczenia.

- W tej chwili werbujemy już krwiodawców w gimnazjach, chcemy, by mieli czas na zastanowienie, a gdy dorosną, zaczęli pomagać - mówi dr Wojewoda.

Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Wiesław Molak

(lu)

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Dar krwi" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.

"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Szukaj:
Posłuchaj
  • Dieta lekkostrawna latem W upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne,... więcejW upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie posiłki, natomiast chętnie sięgamy po lody czy owoce. Takie rozwiązanie, chociaż wygodne, nie jest dobre dla naszego organizmu. Mimo upałów powinniśmy pamiętać, aby dostarczać mu potrzebnych do utrzymania odpowiedniej energii składników. Zjadanie 4 lekkich posiłków dziennie to idealne rozwiązanie. Warzywa i owoce to produkty polecane, po które warto sięgać w dużych ilościach wykorzystując je jako dodatek do posiłków jak i przekąskę między nimi. Stanowią one bogate źródło witaminy A, żelaza i potasu, dzięki czemu dostarczają nam energii w gorące dni. Warzywa i owoce to też doskonałe źródło błonnika, zapewniające uczucie sytości i dobrą pracę jelit. zwiń
  • Letnie zatrucia pokarmowe W okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz... więcejW okresie letnim zatrucia czyhają na nas niemal na każdym kroku. Najbardziej są na nie narażone kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby starsze lub przewlekle chore. Dlatego tak istotna jest higiena i czujność zarówno podczas robienia zakupów spożywczych, przygotowywania potraw jak też ich podawania i jedzenia. Szczególnie groźne są zatrucia grzybami. Audycja Małgorzaty Kownackiej z roku 1984. zwiń
  • Skóra po lecie Najcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele... więcejNajcieńsza na powiekach, najgrubsza na piętach - nasza skóra oddycha, dostarcza wody, witamin, reguluje temperaturę i pełni wiele innych niedostrzeganych i niedocenianych funkcji. Jak dbać o nią latem, by służyła nam najlepiej i wyglądała najpiękniej? Co robić, gdy opalanie źle wpłynęło na skórę? - radzi dermatolog dr Agnieszka Krajewska-Sura. zwiń
  • Cukier na wakacjach Cukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie,... więcejCukrzyca to choroba występująca coraz częściej. Można ją wcześnie wykryć, można skutecznie leczyć, ale wiele osób w ogóle nie wie, że ma cukrzycę i dopiero powikłania (stopa cukrzycowa, kłopoty z sercem, nerkami, wzrokiem) odkrywają praprzyczynę. O tym, jak osoba z cukrzycą powinna przygotować się do wakacji rozmawiają Małgorzata Kownacka z doktor Alicją Milczarczyk - endokrynologiem i diabetologiem. zwiń
  • Cukrzyca na urlopie Cukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej... więcejCukrzyca jest chorobą społeczną, charakteryzującą się zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Typ 2 cukrzycy jest najczęściej spotykanym, stanowiącym około 90% przypadków cukrzycy. Choroba ta przyczynia się do powstania zmian patologicznych w wielu narządach wewnętrznych. W audycji znalazły się odpowiedzi na pytania słuchaczy dotyczące m.in. nowoczesnego leczenia, norm stężenia cukru we krwi oraz hemoglobiny glikowanej. zwiń
  • Cukrzyca - epidemia XXI wieku Cukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i... więcejCukrzyca, zwana epidemią XXI, wieku może dotknąć każdego z nas. Nie boli, jest podstępna, ale można ją wcześnie wykryć i kontrolować dzięki badaniom laboratoryjnym. Podstawowym badaniem potwierdzającym rozpoznanie cukrzycy jest pomiar cukru (glukozy) we krwi. Z cukrzycą można prowadzić zadowalające, pełne satysfakcji życie, można jeść smacznie, rodzić dzieci. Ważne, aby chorobę jak najwcześniej rozpoznać i podjąć terapię. zwiń