Polskie Radio
Section05

dzieci

Magazyn literacki dla dzieci "Świerszczyk" obchodzi 80. urodziny

1 maja 1945 roku ukazał się pierwszy "Świerszczyk". 80 lat później - dokładnie 30 kwietnia - ukaże się numer 3005. "Świerszczyk" jest jedynym pismem, którego każdy numer zawiera oryginalne teksty i ilustracje polskich autorów. Jest także jedynym nielicencyjnym pismem dla dzieci, które nie jest produktem ubocznym seriali animowanych dla dzieci. Tylko "Świerszczyk" nie wspiera sprzedaży dołączanymi gadżetami. 
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo edukacja społeczeństwo

Między troską a kontrolą. Nadopiekuńczość hamuje rozwój dzieci

Społeczeństwo, a zwłaszcza rodzice - często zbyt opiekuńczy, zbyt kontrolujący lub zbyt nieobecni - nieświadomie spowalniają proces dorastania dzieci. Nadopiekuńczość, lęk przed porażką i chęć zapewnienia jak najlepszego startu prowadzą do odwrotnego efektu. Dzieci wychowywane w poczuciu, że świat jest niebezpieczny, a ich samodzielność niewystarczająca, uczą się polegać na innych zamiast na sobie. 
Zobacz więcej na temat:  psychologia Roman Czejarek dzieciństwo rodzice dojrzewanie

Dlaczego polio wciąż nie daje nam spokoju? Trwa Europejski Tydzień Szczepień

Co roku w ostatnim tygodniu kwietnia przypada Europejski Tydzień Szczepień. Wśród chorób, które dzięki szczepieniom udało się niemal całkowicie powstrzymać, jest polio. Jednak, mimo postępów, walka z tą chorobą wcale się jeszcze nie skończyła. - Miejscami tracimy odporność populacyjną - alarmuje w Trójce epidemiolożka Iwona Paradowska-Stankiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka szczepienia polio choroba

"Dziś walczę dla innych". W Trójce o problemach rodziców ciężko chorych dzieci

- Kiedy dowiedziałam się, że moje dziecko ma ciężką, genetyczną chorobę i nie ma dla niego ratunku, przyjęłam to z niedowierzaniem. Ludzie latają na Księżyc, a moje dziecko jest skazane na śmierć? To absurd - mówiła w Trójce Anita Demianowicz. W audycji "Ludzka sprawa" rozmawialiśmy o zderzeniach rodziców ciężko chorych dzieci z systemem ochrony zdrowia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka choroby rzadkie szpital

Siła wiosny i magia opowieści. Katarzyna Jackowska-Enemuo o kosmosie, który wykluwa się z jajka

- Jajko jest niezwykłym symbolem, to jedna z tych rzeczy, którą znajdziemy we wszystkich zakątkach świata. Nie wiem, czy istnieje kultura, dla której jajko nie byłoby przedmiotem bardzo istotnym, symbolicznym i nie oznaczałoby życia i świata. W bardzo wielu mitologiach świat zaczyna się od jajka, które pęka - mówia Katarzyna Jackowska-Enemuo, która byłą gościem Martyny Chuderskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska książki dla dzieci

Dobre życie to coś więcej niż chwilowa radość. Jak o tym rozmawiać z młodzieżą?

Stres, presja, trudności w relacjach rówieśniczych - to tylko część czynników, które negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie młodzieży. Sytuacji nie ułatwia dorastanie w otoczeniu mediów społecznościowych. W obliczu tych wyzwań szkoła ma szczególną rolę do odegrania. Z myślą o nauczycielach, którzy chcą wzmacniać dobrostan swoich uczniów, powstał "Podręcznik o dobrym życiu".
Zobacz więcej na temat:  psychologia młodzież szkoła edukacja szczęście

"Na twarzy uśmiech noś" - pierwszy singiel projektu "Jazz dla dzieci"

"Jazz dla dzieci" to unikatowy na polskim rynku muzycznym projekt, który przybliża najmłodszym świat jazzu. Utwór zatytułowany "Na twarzy uśmiech noś" jest już dostępny na platformach streamingowych. W audycji "Kultura nie śpi" gościły; Agnieszka Holwek - wiceprezeska Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EUROJAZZ oraz Magdalena Este - wokalistka. 
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska Jazz

Wojna oczami dzieci. Rysunki najmłodszych uczestników II wojny światowej na liście UNESCO

II wojna światowa pozostawiła po sobie niezatarte ślady w historii ludzkości, zarówno w wymiarze zniszczeń, jak i tragedii ludzkich. Wśród nich znajdują się losy dzieci, które w czasie tego globalnego konfliktu musiały zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami. Rysunki dzieci z czasów wojny stanowią niezwykle wartościowy i wzruszający zapis tamtej rzeczywistości. Ich wartość artystyczna i znaczenie dokumentalne zostały docenione przez UNESCO.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa UNESCO dzieciństwo historia Polski okupacja niemiecka rysunek